Avatar billede spawn_of_hell Nybegynder
09. februar 2002 - 22:41 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

CGI Script's ? Hvordan ?

Hey.. jeg er er sådan nået til at skal lære lidt om CGI Scripts og vil gerne vide hvad faen' det er for nogle... hvordan sætter jeg dem til og hvad skal jeg sådan lidt præcis gøre ?
Avatar billede netraider Nybegynder
09. februar 2002 - 22:53 #1
CGI står for Common Gateway Interface, det er betegnelsen for den teknik man bruger når man skal srive programmer der håndterer forms o.l. CGI-scripts er som regel skrevet i perl... www.perl.com  Der er dog også nogle lidt nemmere teknikker som minder om CGI, det gælder PHP www.php.net og Mircosofts ASP msdn.microsoft.com Find evt. mere på www.netcoders.dk
Avatar billede spawn_of_hell Nybegynder
09. februar 2002 - 23:32 #2
Tak for det.. Jeg fandt ud af det på et andet forum men din post hjalp også lidt til noget jeg manglede.. så du får point !
Avatar billede netraider Nybegynder
10. februar 2002 - 00:09 #3
Takker... Er altid glad for at hjælpe.. især mod betaling =)
Avatar billede spawn_of_hell Nybegynder
10. februar 2002 - 00:29 #4
heheeh.. det sagde jeg også til min oldemor dengang hun lå på hospitalet og ville have et glas vand *G*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester