Avatar billede hoffmann Nybegynder
13. februar 2002 - 16:38 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

statistik & redirect

Overskriften kunne jeg ikke lave bedre så jeg prøver lige med en mere uddybende forklaring:

1. Jeg har en database med links
2. Klikkes der på et link sender jeg brugeren videre via en redirect side som gemmer klikket på ID og henter URL'en frem.

Spørgsmål:
Hvorfor kan de websites som jeg linker til ikke se hvor mange der kommer fra mit website på deres statistik?

Der er tale om flere forskellige statistik programmer bla. "webtrends live"


Er der noget galt eller mangler der noget på min redirect side så den ikke opfanger hvor brugeren kommer fra eller ?

eks:
redirect("http://www.website.dk")
Avatar billede tmceu Praktikant
13. februar 2002 - 18:09 #1
Et af de hyppigste årsager til dette er, at brugeren sidder bag en firewall som har disabled HTTP referer. Dette kan gøres i såvel de dyre firewalls som i de personlige firewalls som anvendes af rigtig mange privatpersoner.

Hvis det eks. drejer sig om at du får betaling pr. besøg og det derfor er afgørende for dig, at denne oplysning kommer videre, kan du kontrollere om brugeren har HTTP referer enabled.

Du tilføjer en ekstra redirect til en "mellem side" på dit eget site. I dette mellem step kontrollerer du for om Request.ServerVariables("HTTP_REFERER") er blank. Er den det, redirect'er du til en side som fortæller at det skal være enabled. Er den ikke blank (navnet på forrige side), redirect'er du til linket.
Avatar billede hoffmann Nybegynder
13. februar 2002 - 18:13 #2
ok det vil jeg straks afprøve....  vender tilbage med info.
Avatar billede hoffmann Nybegynder
13. februar 2002 - 18:43 #3
Ser ud til at være forklaringen, men vil det så sige at man på ingen måde kan være helt sikker på at alle(næsten) henvisninger fra mit website trackes idet det køre igennem denne redirect side og ikke er et direkte link.
Avatar billede tmceu Praktikant
13. februar 2002 - 19:12 #4
Er ikke helt sikker på at jeg forstår dit sidste spørgsmål.

Du har ret i, at såfremt du ikke gør noget, kan du ikke være sikker på at dit site vil blive registreret hos modtageren.

Men hvis du selv kontrollerer for om det understøttes, kan du "tvinge" dine besøgende til at slå faciliteten til, for at bruge dit site. Tvang er jo sjældent populært, men det må være en afvejning mellem vigtigheden af at du bliver registreret hos modtageren og brugervenlighed/frihed.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester