19. februar 2002 - 20:01Der er
40 kommentarer og 1 løsning
Win XP billigt hvor?
Hvor kan man skaffe Win XP home edition dk i fuld version billigt?? Det er nemlig det fedeste Win 2 date!! Jeg har set det til 2000 kr. Men kan det skaffes billigere?
I know. Men det tager sgu lang tid hvis jeg skal til at installere win 98 først og så opdatere til win XP. Det skal måske lige siges at når jeg installere nyt windows formatere jeg altid først.
For at opgradere skal du blot installere XP, så spørger den efter din originale windows 98, Me eller 2000 CD....som et tjek på at du har ret til opgradering!
Detaljer: Dette produkt kan kun købes sammen med kvalificerende hardware. (kommentar pga. Accepteret svar fra john_stigers Point : 100 19/02-2002 20:07:23)
Jeg går i skole. Kan jeg så købe en win xp fuld version billigere? Men det skal være en version hvor den ikke skal bruge min win 98 cd til at installere noget fra! Jeg har lånt en opdatering til win XP pro fra en jeg kender. Først formaterede jeg og så satte jeg den i og genstartede. Men den bootede ikke op på den ligesom min win 98 cd gør! Så jeg blev nød til at installere win 98 først og så opdatere til win XP. Og det gør jeg ikke igen. Det tager lang tid, og de fleste anbefaler at man ikke opdatere sit windows.
zyrex>> Af en eller anden grund har jeg kun set en education som opgradering. Selvom det er en opgraderingsversion kan du godt installerer uden først at installer win98. Så kan det godt være at den beder dig om at sætte win98 i undervejs for at tjekke at du ren faktisk har den (det gjorde den ikke hos mig). Du kan hos www.pc-netto.dk få win xp pro education for 585,-. Du skal ikke engang bevise at du går i skole. Din pc skal sættes til at boote fra cd-rom drevet, hvis den ikke kan det, så ved jeg faktisk ikke hvad man gør
Trs har du selv skole versionen? Hvorfor sælger man så ikke kun opgraderings cd'er i handlen, hvis man kan bruge sin opgraderings cd som en fuld cd? Det forstår jeg sgu ikke helt!
ja, jeg har selv skole versionen. Jeg forstår det hellere ikke helt, men sådan er det. Som elbarto skriver højrer oppe så skal man sætte sin win98 cd i undervejs for at tjekke at man har ret til at opgraderer, men det gjorde den altså ikke ved mig.
Det vil da ikke give nogen mening af man får en prof version billigere end Home edition til trods for man går i skole ? Det vil sige Home Edition koster 200 kroner eller hvad ? TRS Du er sikker på det er prof versionen du har ? Du kan tjekke det ved at se om du kan installere IIS .. hvis du ikke kan det så ER det home edition!!
svend_rugaad>>Det er prof versionen. Jeg tror faktisk ikke man kan få home edition som education ver. går du i skole, studerer eller en i din familie/bopæl kan du købe xp, office osv. til en billig penge (og der er ingen begrænsninger i programmet) http://www.microsoft.com/danmark/license/student/
Licens til lærere, elever og studerende Som lærer eller studerende/skoleelev kan du få Microsofts produkter til en pris, der er op til 80% lavere. Denne licensform kaldes en Student License. Læs mere om, hvilke produkter der kan købes som Student License, og hvordan du bærer dig ad med at bestille dem.
Hvad er Student License? Du får originalprogrammet med en licens, der gælder resten af livet. Student License adskiller sig dog på nogle punkter fra licenser uden prisreduktion. Der indgår ingen gratis teknisk support. Der følger ingen brugerhåndbøger med programmet, men de kan købes separat. Henvend dig til din forhandler for at få yderligere oplysninger. Licensen er personlig og kan ikke overdrages. Du kan kun købe ét eksemplar af den pågældende programversion.
trs> ja + at forældre til børn der går i skole også får rabatten :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.