Avatar billede vkjaersgaard Nybegynder
25. februar 2002 - 15:07 Der er 3 kommentarer

Glibc-2.1.3 hvad nu?

Jeg skal installere noget sw på en SuSE71 maskine. Det kommercielle software forlanger at glibc-2.1.3 er installeret. Jeg har fundet glibc-2.1.3.tar.gz på nettet, pakket ud og konfigureret (dvs. kørt ./configure m.v.) uden fejl.

- Hvad nu? Hvordan ser jeg at glibc213 er installeret (korrekt)? Folkene, der skal installere det kommercielle sw kommer i morgen, jeg vil jo gerne vide om det jeg har gjort so far er ok?
Avatar billede peter_m Nybegynder
26. februar 2002 - 09:24 #1
Hvad for du hvis du skriver gcc -v ?
Avatar billede vkjaersgaard Nybegynder
26. februar 2002 - 09:50 #2
Når jeg går til konsolet og skriver gcc -v får jeg:

2.95.2

- og det var jo ikke hvad jeg ventede...
- any hints?
mvh
V.
Avatar billede peter_m Nybegynder
26. februar 2002 - 10:48 #3
Hvad for du hvis du find / -name "glibc*" -print > /tmp/fundet 2>&1 &
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester