Avatar billede tommyf Nybegynder
25. februar 2002 - 21:50 Der er 3 kommentarer og
4 løsninger

Feedback på indhold

Hvad synes I om indholdet på www.internetplads.dk ?

- Hvad mangler der?
- Hvad er overflødig?
- Hvad er kvaliteten af det, der er der?
- eventuelle andre ting der falder jer ind.

Btw: Der er mulighed for køb af bannerplads, hvis nogen skulle være interesseret, er de velkommen til at sende en mail.
Avatar billede food4u.dk Nybegynder
25. februar 2002 - 21:55 #1
Jeg kunne måske godt tænke mig en søgning, over billigste betalingshoteller?
Avatar billede invalid Nybegynder
25. februar 2002 - 22:00 #2
Sitet er måske lidt tamt i valget af farver og grafik, men det gør jo følgli også loadetiden kortere og hurtigere.
Sitet virker tilfredstillende.  Umiddelbart kan jeg ikke komme på noget der mangler eller kunne tilføjes. Jeg ved ikke lige hvor meget relevans linket quiz har til den ellers så seriøse side.

Ellers kan jeg kun sig' go! go! go!
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
25. februar 2002 - 22:07 #3
enig med kørestolsbrugeren ;0)
jeg synes dog at den hvide baggrund skærer lidt for meget i øjnene - lav den evt. lidt mørkere!
ellers flot :0)))
Avatar billede simoom Nybegynder
26. februar 2002 - 09:37 #4
Søge funktionaliteten kunne udbygges, det er fint der er en hurtig søge guide men det kunne være rart med en udviddet søgefunktionalitet hvor man f.eks. kan vælge kun at se steder uden reklamer og med ftp eller hvad man lige har på hjertet.

Jeg er iøvrigt flere gang stødt på steder som kun er åbne for en meget lille gruppe (f.eks EMU).

food4u se find-webhotel.dk
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
26. februar 2002 - 11:29 #5
Underligt jeg synes at jeg har givet en vurdering på denne side før, men det kan vel ikke passe?

Jeg synes at siden er utrolig enkel og overskuelig. Jeg har benyttet mig af siden et par gange, da den er utrolig god til at finde en service/side som opfylder ens behov.

Den giver en god oversigt over alle de forskellige services der tilbydes inden for plads på internettet. Ikke nok med at du kan se hvormeget de tilbyder, kan du også se en lille beskrivelse af dem.

Hvis jeg skal side noget om designt, synes jeg at det er nogle venlige farver, de er rare at se på. Normalt er jeg meget imod reklamer på hjemmesider, men jeg synes ikke at reklamerne på din side overtager magten fra selve indholdet/budskabet. Godt med de små underoverskrifter, som hjælper med til at få et overblik. Jeg synes også at det er en fin info du har lavet.

Samlet karakter (design + indhold): 10^@13 (^ = pil op)
Avatar billede bjarke-b Nybegynder
26. februar 2002 - 15:10 #6
simoom > Hvis du klikker på menupunktet "Søg" er der en udvidet søgning, jeg går udfra du kun har brugt hurtig søgningen ude i højre side ?
Avatar billede simoom Nybegynder
26. februar 2002 - 16:25 #7
dumme dumme mig, må heller prøve at gøre det bedre

På forsiden er de to tekststykker centreret, det er ikke specielt læsevenligt.

I skriver også om en maillist, hvorfor ikke lave et direkte link fra teksten til tilmeldings information. Det er svært at finde informationen via menuen (ihvertfald for nogen af os) og det kunne msåke få flere til at tilmelde sig.

I har også et par små banner som folk kan bruge til at linke til jer, de er ganske fine, men designet ligner ikke noget fra resten af siden. F.eks. ingen orange farve som ellers er det man genkender ved siden. Ved at tilføre denne farve evt til teksten  bannerne kunne de blive mere genkendelige. Men man kunne også overveje at bruge elementer fra banner til at lave en ny lidt frisker logo til forsiden?

Jeres indhold er super godt, selvfølgelig kunne data integreres bedre, f.eks kunne ping tiderne evt også ingå som et kriterie, selvom de nok ikke er en eksakt beregning, men trods alt en god idikation. Og så syntes jeg stadigvæk ikke at der er grund til at linke til sider som kun er for en meget lille gruppe folk (f.eks tyske skole sider).

Jeres siden er et vidunderligt værktøj for alle os freebies, men man kan let blive træt af gratis service så hvorfor ikke link til f.eks find-webhotel.dk og/eller andre lignende services. Men begynd ikke at samle flere link end I kan holde uptodate. Heller blive rigtig god til noget end at kunne lidt af hvert.

Håber at disse kommentarer kan bruges til lidt mere end min først. Jeg må virkelig havde været trær, men skal heldigvis på ferie nu.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester