Avatar billede limemedia Nybegynder
27. maj 2000 - 23:23 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Aktiver layer i andet vindue

Jeg har en frames site, hvor onMouseOver i frame A skal aktivere frame B.

Nogen der har et eksempel ?
Avatar billede olebole Juniormester
28. maj 2000 - 00:54 #1
<ole>
Tjaaa...hvis du mener et image-swap f.eks., så kan det kaldes sådan:

    <a href="#" onmouseover="parent.frameB.En_Eller_Anden_Skiftefunktion();">Skift</a>

/Vh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
28. maj 2000 - 00:55 #2
Funktionen ligger så i frameB, forstås ;-)
Avatar billede limemedia Nybegynder
28. maj 2000 - 10:58 #3
jeg vil lave et script ala www.brainjar.com med menuen... kontrollen ligger i en frame mens dropdown layeret ligger i et nedenfor...
Avatar billede fusentasten Nybegynder
28. maj 2000 - 12:40 #4
De giver jo selv svaret inde på deres site:

http://www.brainjar.com/dhtml/navbar/index2.html#frames
Avatar billede limemedia Nybegynder
28. maj 2000 - 14:24 #5
Jeg har læst derinde... Hvorfor jeg ikke bruger Brainjar... At det kan laves, ved jeg ! Du vil vel ikke bilde mig ind at man ikke kan aktivere et layer i et anden frame.

---

Using Navigation Bars in Frames

Frames are treated as individual windows by the browser. The bar and drop down menus cannot cross over the boundaries between frames, any more than an image on a page can be made to stick outside of the browser window. Likewise, you cannot have a drop down appear in a frame other than the one containing its parent bar.
Avatar billede limemedia Nybegynder
28. maj 2000 - 14:25 #6
ups, jeg kan se mit spm. var dårligt formuleret... sorry... håber i kan se hvad jeg vil udfra de sidste kommentarer
Avatar billede olebole Juniormester
28. maj 2000 - 19:03 #7
ljweb >> Hvis du kan lave en menu indeholdt i én frame, kan du lægge det lag, der skal gøres synligt/usynligt i den anden frame og så lave alle kald med 'parent.frameNavn' ligesom i mit første svar.
Avatar billede limemedia Nybegynder
28. maj 2000 - 19:28 #8
<ole>
ja... men hvor er layer koden med visible, hidden osv der henviser til anden frame. Det er det der er humlen i spørgsmålet.
Avatar billede olebole Juniormester
28. maj 2000 - 19:33 #9
http://www.dansteinman.com/dynduo
ABSOLUT bedste X-browser DHTML på www...!!!  ;-))
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester