Avatar billede idasofie Nybegynder
06. marts 2002 - 12:15 Der er 4 kommentarer

Wake on lan... over internettet.

Er det muligt at bruge "Wake on lan" over internettet. Skalder ændres i vores ADSL router ??


IS
Avatar billede jakeman Nybegynder
06. marts 2002 - 12:17 #1
DU skal nok ihvert fald bruge noget NAT til at komme igennem til den rigtige adresse! -Eller oxe skal du oprette en VPN/RAS server så du kan komme ind på det interne net.

/Jakeman
Avatar billede jakeman Nybegynder
06. marts 2002 - 12:18 #2
Så "JA" der skal ændres i din router!
Avatar billede idasofie Nybegynder
06. marts 2002 - 12:20 #3
Jeg har VPN kørende
Avatar billede karlslund Nybegynder
06. marts 2002 - 13:05 #4
Har du direkte adgang som en maskine på lokalnettet (dvs. du bypasser NAT og kører med interne adresser på VPN'en)?

Så burde du kunne bruge WOL, du skal bare registrere MAC-adresser og IP-adresser mens maskinerne er tændt.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester