Avatar billede rubber Nybegynder
09. marts 2002 - 15:31 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

rpm pakker og ny kerne

Jeg sidder og leger lidt med mandrake og er interesseret i at se hvad for nogle pakker/programmer som er installeret. Er der et utility program til det??

Jeg har også tænkt mig at installere ny kerne, hvordan gør man det og er der noget som jeg skal overveje.

Arbejder i text-mode
Mandrake 8,1 3 cd'er

ps er nybegynder andgående installation, men har arbejdet og programmeret "c/c++" i linux
Avatar billede langbein Nybegynder
09. marts 2002 - 15:44 #1
lsmod gir oversikt over hvilke moduler som er lastet (men ikke de som er statisk kompilert inn.)
Avatar billede rubber Nybegynder
09. marts 2002 - 15:47 #2
takker
Avatar billede Slettet bruger
09. marts 2002 - 15:51 #3
Hvilke programmer der er installeret:
rpm -qa
evt rpm -qa | more
Avatar billede langbein Nybegynder
09. marts 2002 - 15:53 #4
Avatar billede Slettet bruger
09. marts 2002 - 15:54 #5
Hvorfor vil du lægge ny kerne ind ?
Mandrake 8.1 har en rimlig ny kerne
Avatar billede langbein Nybegynder
09. marts 2002 - 16:39 #6
Space er inne på noe. Kompileringen av kjerne ender ikke alltid 100 % bra og det kan oppstå en del problemer. Det hender at man må gjennomføre kompileringen og installsjonen 2-3 ganger før det hele kjører slik som man har tenkt. Det som er viktig, det er å gjennomføre installasjonen på en slik måte at man ikke erstatter den gamle kjernen og at man i stedet lager en "dobbelt installasjon", slik at man fra LILO kan boote enten den gamle eller den nye kjernen. Når man eventuelt oppdager at den nye kjernen ikke kjører slik som man har tenkt, så booter man den gamle slik at man kan lage rekompilering og feilretting av den nye i nødvendig omfang.
Jeg kjenner ikke til noen kommando som kan liste de modulene som er statisk kompilert inn i kjernen. Tror ikke det finnes noen heller, har sjekket en del på dette.
Der i mot, når du kompilerer, så genereres det en tekstfil eller en slags logg som gir status for hva den nye kjernen inneholder. Har ikke Linux her jeg er nå, men mener at den havnet et eller annet sted under directory /usr/src/linux (Directory for den nye kildekoden.)
Noe av det som man kan vinne på å kompilere det er at tingene kan kjøre litt hurtigere fordi det for eksempel finnes mulighet til å optimalisere i forhold til en hel del forskjellige prosessortyper og annet hardware.
Avatar billede rubber Nybegynder
09. marts 2002 - 17:09 #7
Der fik jeg lige givet alt for mange point ud. Den avancerede option virker vist ikke helt. Nå ja da.

SPACE: Få at jeg kunne installere mandrak var jeg nød til at installere med 2.cd, da det ellers ikke kunne lade sig gøre. Derfor har jeg kun 2.2.16 kerne og da jeg gerne vil kører reiserfs skal man vist have en 2.4.x kerne kompilleret. Den anden grund er at jeg gerne vil have det sidste på linux maskinen.
Den skal bruges til udviklings-/webserver.
Avatar billede langbein Nybegynder
09. marts 2002 - 17:13 #9
reifers filsystem (eller hva det nå heter) kan kompilers inn i 2.4.18 stemmer det. Mulig som option. Valgte selv ikke denne, men husker den var der.
Avatar billede rubber Nybegynder
09. marts 2002 - 18:25 #10
Rubber D takker for jeres hjælp
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester