09. marts 2002 - 18:09Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Udtrække minutter fra 01:10:10
Hej. Jeg har en variabel A som indeholder "01:10:23" altså 1 time, 10 minutter og 23 sekunder. Ud af det vil jeg udtrække antal minutter, altså her 130 minutter. Det er OK at sekunderne ikke bliver talt med.
Hvordan gør jeg dette? Ønskes: Function der kan kaldes som
ooh jeg tænkte 2 timer D'oh -- Hej. Jeg har en variabel A som indeholder "01:10:23" altså 1 time, 10 minutter og 23 sekunder. Ud af det vil jeg udtrække antal minutter, altså her 70 minutter. Det er OK at sekunderne ikke bliver talt med.
Hvordan gør jeg dette? Ønskes: Function der kan kaldes som
Ok, rune du var tæt på.. :D så du får p. alligevel. Her er den rettede version, så andre også kan bruge den
--- snip --- Function timerfratid(Tid As String)
fc = InStr(Tid, ":") sc = InStr(fc + 1, Tid, ":") hr = Mid(Tid, 1, fc - 1) mn = Mid(Tid, fc + 1, sc)
Min = hr * 60 + Left(mn, 2)
timerfratid = Min
End Function --- snip ---
Bruges som:
X=timertiltid("01:10:10")
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.