11. marts 2002 - 10:49Der er
47 kommentarer og 1 løsning
nyt vindue - fast str. & u. værktøjslinje
hej.. er der nogen som kan hjælpe mig med koderne til fastsættelse af str. på et nyt vindue og uden værktøjslinje, bare en tynd grå bjælke med mulighed for at lukke vinduet. lotten :)
<script language="JavaScript"> <!-- function openWindow(theURL,winName,features) { window.open(theURL,winName,features); } //--> </script>
og denne i body'en
<a href="#Thun" onClick="openWindow('http://www.dinurl.dk",'windowName','width=300, height=250, noresize, top=130 left=100 titleBar=no')"><b>Tryk her for at åbne et nyt vindu</b></a>
thun din torsk :))) det er jo også den mail jeg har brugt, men den virker jo måske ikke optimalt?! husk nu at sige til hvis du skal have noget grafisk assistance :) lotten
thun *sss* har lige sendt dig en mail fra smscom, synes du har klaret det ganske godt, men der er måske lige et par farver som ikke spiller helt :) lotten :)
<a href="#" onClick="openWindow('http://www.jubii.dk",'windowName','width=300, height=250, noresize, top=130 left=100 titleBar=no')"><b>Tryk her for at åbne et nyt vindu</b></a>
canon, men jeg mangler stadigvæk, hvordan jeg får den blåstatuslinje væk og bare har en ren grå med et enkelt kryds til at lukke vinduet, kan du også hjælpe med det?!
tror også jeg overlever til en start. tak for hjælpen! var ellers bartender for lassen har i forrige weeeken, manden kan jo drikke vodka *gggg* lotten :)
kun til trines fest...du ved ellers ville jeg jo slet ikke have tid til at genere guruerne herinde :) thun din storcharmør, du ved jo godt at det er mere end du kan magte *LOOOOL*
nikolaj... jeg manglede det med værktøjslinjen, så jeg prøvede thuns først, men giver dig ret i at den virker mere enkel...du rangerer jo oppe i gurulaget i min verden :)) >> har også tænkt mig at tage til ølfestival i år, så måske jeg burde starte med at træne overmullerne *ggggg* lotten :)
må jo indrømme at da thuns virkede (efter min sædvalige klænefejl) har jeg ikke gjort så meget mere. (MEN jeg skal gøre det med det samme :)) jeg troede at man skulle def. noget med værktøjslinjen, så jeg antog( og det skal man jo passe på med *sss*) at du ikke havde fået det med. Ellers er du jo masterførstehjælpen. lotten :)
Så er det testet og det virker fint:) - jeg kan ikke andet end sige at du må have en virtuel liter fad severet med rystende arm :)) kan det bøde lidt på min hurtige antagelser ?! lotten :)
ok....tror jeg holder mig til hej :)))) hvis du vil se giraffen så har jeg pligtskyldigt meldt mig til fotx. der kan du se mig efter et par eller flere tequila'er. fotx'n virker iøvrigt ikke hos mig, jeg får bare en blå bjælke hvis jeg skal se en profil, den eneste jeg kan se er zyberwizard og det er jo ikke videre underholdende i længden :) fald nu ikke ned af stolen! lotten :)
var windowW = W; var windowH = H; var windowX = Math.ceil( (window.screen.width - windowW) / 2 ); var windowY = Math.ceil( (window.screen.height - windowH) / 2 );
if (navigator.appName == "Microsoft Internet Explorer" && parseInt(navigator.appVersion)>=4) isie=true else isie=false
if (isie) { H=H+20+3; W=W+2; }
s = ",width="+W+",height="+H;
if (isie) { var parameters = escape( theURL+"|"+windowCERRARa+"|"+windowCERRARd+"|"+windowCERRARo+"|"+windowTIT+"|"+windowBORDERCOLOR+"|"+windowBORDERCOLORsel+"|"+windowTITBGCOLOR+"|"+windowTITBGCOLORsel)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.