Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. juni 2000 - 14:04 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Billede i flere størrelser

I forbindelse med et site hvor man kan downloade billeder, ville jeg gerne have en funktion så den der vil downloade, selv kan vælge størrelse af filen. Med andre ord, jeg har nogle store filer liggende, og hvis den der ønsker billedet kun har brug for en lille udgave, vil det være smart at kunne tilbyde det.
Er der nogen der ved om man kan skrive sig ud af det, eller om der findes et program der kan klare det. Alle billeder er i TIFF.
Avatar billede prodic Mester
05. juni 2000 - 14:13 #1
Hvad med bare at sætte et billedbehandlingsprogram(Adobe Photoshop) til at lave forskellige versioner af dine billeder. Jeg tænker her på actions i Photoshop.

Så laver du bare billederne i den størrelse som du nu vil have, og linker til dem fra din side. Så skulle det da være klaret.

Sådan ville jeg gøre det. Men måske kommer der nogle flere lidt smartere forslag.


</Prodic>
Avatar billede steffen Nybegynder
05. juni 2000 - 14:17 #2
PHP har visse funktioner indbygget, men ikke til TIFF - som i øvrigt lyder lidt skørt at bruge til netbrug :-) (Browserne kan ikke vise det - og det fylder som bekendt lidt vildt overmeget [overdrev jeg nok?]).

Tillader du dig at konvertere dem til JPG har du straks flere muligheder, fx ved brug af biblioteket på:

http://www.boutell.com/gd/

(Funktionen http://www.boutell.com/gd/#gdImageCopyResized vil være interessant i din sammenhæng).

Men det kræver altså i første omgang, at dine billeder kopieres og konverteres til JPG. - Folk kan jo stadig bede om den store TIFF-fil, men kan se de forskellige opløsninger ved hjælp af JPG-kopierne.

I ren DHTML kender jeg ingen løsninger (udover SIZE i image-tagget :-)). Der er så vidt huskes lignende funktioner/komponenter til brug i ASP og i hvert tilfælde i PERL.
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. juni 2000 - 14:18 #3
Det drejer sig ikke om 2-3 billeder, men mange tusinde, og de skal bruges i flere størrelser. f.eks. 20 Mb, 12 Mb, 8 Mb .....
Derfor ville det være dejligt at have "den store" på serveren og så kunne generer mindre udgaver hvis ønsket.
Avatar billede sv Nybegynder
05. juni 2000 - 14:24 #4
Jeg har ikke sat mig ind i det, men kunne forestille mig at man kunne gøre det med AspImage ??
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. juni 2000 - 14:25 #5
Det skal være i TIFF, det er billeder direkte beregnet til tryk, og allerede lavet i CMYK, så der skal også laves et lille preview i JPG. Det laver vi i et in-house program.

Steffen --- jeg kigger lige på din henvisning, og ser om der er noget der kan bruges.

Det må også gerne være et købeprogram, opgaven er meget stor - over 50 Gb.
Avatar billede steffen Nybegynder
05. juni 2000 - 14:25 #6
Jep, så er vejen at gå den beskrevne.

Altså - en JPG original - 0% komprimering, og så ellers danne de ønskede opløsninger ud fra denne. Folk kan således fx selv indtaste deres "favourite resolution" og få billederne vist i denne. Og når de så har fundet det ønskede billede, kan de så bede om den originale TIFF fil med motivet. Eller klare sig med den generede JPG.
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. juni 2000 - 14:27 #7
sv --- jeg har kigget på AspImage, men linket til det er forsvundet på ActiveServerPage DK, kender du et andet sted hvor der kan være adgang.
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. juni 2000 - 14:34 #8
Ups jeg mente ImageLib istedet for AspImage, den kan nemlig ikke klare TIFF-filer.

Det må ikke være JPG, idet der ikke må være nogen form for tab af kvalitet, og ligegyldig al akademisk diskussion om dette, så er vil nogle som kan se det.
Avatar billede prodic Mester
05. juni 2000 - 14:47 #9
hmm, hvis det skal være som Corbis/Photodisc og vi snakker om 50GB billeder, så ville jeg stadig vælge actions og lave en batchkørsel. Du kan jo bare optage alt med den action, selv at den skal gemme som tiff og så i et underbibliotek. Men kan da godt se problemet i at linke til alle de billeder. Jeg blander med hermed langt uden om igen.

Følger med på en lytter.
Avatar billede Keld Nielsen Professor
05. juni 2000 - 14:58 #10
prodic --- du har fuldstændig ret i at actions i Photoshop kan klare det langt af vejen. Men som du selv skriver bliver det svært med alle de links, selvom det hele skal bygges op i en database.
Avatar billede steffen Nybegynder
05. juni 2000 - 15:01 #11
Som mit forslag er, skulle JPG kun anvendes til visning på skærmen.

Men hvis dit problem i virkeligheden er at tilbyde TIFF filen (og visningen kan være ligegyldig) i forskellige opløsninger bakker jeg ud igen - så lyder det som om en professionel trykkeri-løsning var mere oplagt.
Avatar billede prodic Mester
05. juni 2000 - 15:07 #12
glæder mig til at se løsningen. Især hvis det bliver offentligt tilgængeligt. Gode billeder kan man aldrig få nok af.
Avatar billede olebole Juniormester
06. juni 2000 - 02:39 #13
<ole>
Hvis du opretter et hoved-dir for hver opløsning - og så lægger alle dine biblioteker og underbiblioteker i dem, kan det ikke blive vanskeligt at linke til dem. Skal man flytte ét billede fra én kategori til en anden, skal man jo flytte samtidigt i de andre hoved-dir - og det kan ikke være svært, da mønstret altid vil være ens. Det samme gælder, hvis du skal uploade eller delete billeder.
Databasen bliver selvfølgelig udvidet med nogle ekstra kollonner, men det burde vel heller ikke blive det store problem. Så på med vanten og få gang i DeBab eller PhotoShop. Det tror jeg klart er løsningen.
Uanset om du 'køber' jpg-løsningen, så vil du - i den branche - få en evig kamp med brugere, der under ingen omstændigheder gør...akademiske diskussioner, eller ej! ;-))
/Vh
</bole>
Avatar billede Keld Nielsen Professor
24. august 2000 - 12:28 #14
Lukker spørgsmålet og sætter et softwarefirma på jobbet!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester