Avatar billede Slettet bruger
17. marts 2002 - 11:25 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Redigering og upload af nyhedsside

Jeg har lavet en hjemmeside i FrontPage. På denne er der en nyhedsside, som jeg ønsker at min "kunde" selv skal kunne redigere og uploade.

Hvordan kan dette gøres smart uden anvendelse af FrontPage?
Avatar billede wondergirl Nybegynder
18. marts 2002 - 10:10 #1
Jamen der smarteste er vel, at din "kunde" får dine arbejdsfiler, hvilke han så selv kan redigere i med det værktøj han ønsker at anvende, når det nu ikke skal være frontpage.

Det kommer helt an på, hvordan man skal opfatte dit spørgsmål. Det første der faldt mig ind var, at der skulle anvendes ASP/PHP, så kunden kunne redigere, oprette nyheder osv. direkte fra hjemmesiden via. login. Man kunne jo lave sådanne funktioner.
Avatar billede wondergirl Nybegynder
18. marts 2002 - 10:11 #2
Hvis det skal være uden asp-programmeringsdelen, så giv ham filerne, som han så selv redigerer og uploader via et ftp-program.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester