Avatar billede connorz Nybegynder
24. marts 2002 - 17:01 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Transparent

Kan gif-filer have transparente områder, så man fx kan vise en stjerne uden at få en grim kasse med? Hvordan gør man i givet fald? Jeg har prøvet med Paint Shop Pro 7, men når jeg gemmer filen som en gif-fil, og så henter den igen, er det transparente væk og der er kommet en hvis baggrund.
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2002 - 17:06 #1
Sagtens.

Har du photoshop?

Du skal bare slette det der skal være transperant, og gemme filen som GIF, med transperant.
Avatar billede spe Nybegynder
24. marts 2002 - 17:07 #2
I Paint Shop Pro har jeg ladet mig fortælle du skal gøre følgende før du gemmer som gif: Colors -> Set Palette Transparency og vælg med pipetten den farve der skal være transperant
Avatar billede spe Nybegynder
24. marts 2002 - 17:08 #3
Du skal så vidt jeg ved først reducere farverne til 256 farver.
Avatar billede cdc Novice
24. marts 2002 - 17:10 #4
Avatar billede hoejrup Nybegynder
24. marts 2002 - 17:20 #5
Du skal gemme din fil i gif89a formatet, vis du skal vælge gennemsigtig baggrund.

/per
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester