03. marts 1999 - 00:00Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Hvor skal tælleren være i frames?
Når jeg laver en startside (index.htm) som indeholder f.eks. 3 rammer (index1.htm er top, index2.htm er nav.bar i v.side, og index3.htm er den første side der vises i "hovedfeltet". Jeg er interesseret i at tælleren "logger" hvor folk "kommer fra" og lige nu (hvor tælleren sidder i index2.htm) er at den siger at alle folk kommer fra index.htm-siden. Mit problem er at tælleren skal være synlig i en bestemt "frame"(index2.htm), men tælle på index.htm siden, som jo er den de fleste "udefra" kalder! Kan nogen give mig et bud?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Øh,"få fat i din servers logfiler`! Det lyder vist nemmere end det er! Jeg vil gerne bruge en af de gratis tællere (hitbox, pagecount, the counter etc...) Kan det virkelig ikke lade sig gøre????? (uden den store HTML-eksamen!)
Iøvrigt takker jeg meget for jeres svar, men det er svært at "acceptere svar" når jeg ikke er nærmere målet!
Det var da trist at man ikke kan kombinere de udemærkede tællere med frames. Jeg ved godt at ikke alle kan lide frames, men jeg synes det har sin berettigelse mange gange... Jeg er stadig meget åben overfor evt. andre bud på at løse mit problem!
Jo, i nogle tællere er der et javascript, mens andre er "ren" html. Hvis jeg vil bruge "din kode" hvad skal jeg så skrive ind i JavaScript koden på min side (og stadig: er det så i index.htm eller index2.htm?) Og kan jeg ikke løse problemet når det er "ren" html?
Hvis du bruger TheCounter.co som tæller, får du noget HTML/Javascript der skal ind på din side, dvs index2.htm.
I den kode er der et sted hvor der står document.referrer
Dette kigger på hvilket dokument der har henvist til din side, i dit tilfælde index.htm
Men du vil jo gerne have fat i siden FØR index.htm, så du kan muligvis bruge følgende kode:
Ret document.referrer til document.referrer.document.referrer
Jeg har ikke lige selv testet det, men det skulle gerne henvise til det dokument der har henvist til index.htm. Dvs, den skulle gerne kigge 2 skridt tilbage
Det ville have været mere elegant at bruge history objektet, men desværre kan man ikke direkte aflæse de URL's der ligger i ens history. Så skulle man lave en skjult ekstra frame, der ved hjælp af Javascript får indlæst history.go(-2), dvs. 2 skridt tilbage. Dernæst kunne man så, på document.onLoad i den skjulte frame, aflæse den skjulte frames href.location og bruge det i tæller-koden.
Sidsnævnte løsning kan jeg godt lave for dig, hvis den første ikke virker :)
I har begge ganske ret i at der er noget java-kode. Det ser nøjagtigt således ud: <script><!-- s="na";c="na";j="na";f=""+escape(document.referrer) //--></script> Jeg er usikker på hvad jeg skal rette og til hvad! (Hvordan deler man point mellem 2 personer som hjælper en?)
Nu har jeg afprøvet begge jeres løsninger, og det ser ud til at det er Martin der løber med pointne, da hans løsning umiddelbart bare virker!!! Og Thor's giver en fejlmelding om at "document.referrer.document.referrer" er ikke et objekt...bla bla.
Jeg tænkte lige i mine egne baner, og overså martins eksempel.
/Thor
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.