Avatar billede planetdb Nybegynder
29. marts 2002 - 07:32 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Redhat 7.2 installations problem..

Som titlen ovenfor fortæller er jeg igang med at installere RH 7.2 via harddisken, og jeg skal lige gøre alle opmærksomme på, at INTET andet styresystem er på min comp.

Jeg installerer i graphical mode, hvilket jo ikke burde ændrer noget som helst, men mit problem er simpelthen bare, at under inst. processen bliver jeg bedt om at skrive stien for redhat/rpms og redhat/base er!? Det ved jeg godt, da harddisken i forvejen er delt op i 4 dele, og at alle mine RH filer ligger på drevet E:\...

Jeg bliver også bedt om at noget helt andet, nemlig nedenstående:

dev/hda1
dav/hda3
osv..

Jeg har læst mig til at det skulle være drev, deri inkl. mit cd drev. men hvilke er hvad?...

Så jeg har prøvet mig lidt frem, men intet fungerer helt!?.......
Avatar billede stig3 Mester
29. marts 2002 - 08:46 #1
hda1 - er første disk, første partition
hda2 - er første disk, anden partition
hdb1 - er anden disk, første partition

osv....
Avatar billede planetdb Nybegynder
29. marts 2002 - 09:36 #2
"Første disk", vil det sige, drev C:\?..Hvis ja, hvad ville drev E:\ så hedde?

//planetdb
Avatar billede stig3 Mester
29. marts 2002 - 11:12 #3
med første disk mener jeg første fysiske harddisk.

Hvad E er kommer an på hvor mange harddiske du har og hvor mange partitioner de er delt op i. Så hvis du kun har een harddisk skulle alle partitionerne dermed hedde noget med hda.

Og dermed skulle drev E: være hda3.
(stadig, hvis du kun har een harddisk)
Avatar billede stig3 Mester
29. marts 2002 - 11:15 #4
Et godt sted at lede er altid i Slugg's linuxbog:
http://www.sslug.dk/linuxbog/friheden/bog/redhatpartitioner.html
Avatar billede stig3 Mester
29. marts 2002 - 11:17 #5
Avatar billede planetdb Nybegynder
29. marts 2002 - 13:26 #6
Ok. Så er det på plads.
En anden ting er så bare, at jeg under installations forløbet også bliver bedt om at skrive noget med hvor filerne befinder sig?

så dvs. at jeg vælger "hda3",
og derefter skriver placeringen af filerne, eller?

(Filerne ligger således: E:\rh1\(disk 1) og E:\rh2\(disk 2))...
Avatar billede stig3 Mester
29. marts 2002 - 17:56 #7
Det ved jeg ikke.

Jeg har altid installeret fra cd, men prøv det.
Avatar billede langbein Nybegynder
29. marts 2002 - 19:56 #8
Har også bare/alltid benyttet cd. Vil tro at adresseringen av filer før filsystemene er installert er dev/hda1 osv. Alternativt hvis filsystemene er mountet så må det bli noe slikt /directory/subdirectory/filnavn Normalt/aldri bakoverslash \ eller stasjonsbetegnelse med drivebokstav for eksempel D: i Linux.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester