02. april 2002 - 11:20Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Opløsning og scroll
Jeg har 2 spørgsmål til de erfarne Hvis man laver en site med et billede på forsiden og fx. et halvlang menu i siden. Og jeg gerne vil lave en ramme omkring det hele, lidt lige som jubii, bare med en afgrænsning i bunden.
1.Hvordan tager man højde for folks opløsning på skærmene. Hvis man fx har en lav opl. så bliver billedet stort og fylder det hele på forsiden. Kører de med en høj opl. såfylder det ikke meget og så set det meget bart ud. Det må være en rimelig generelt problem som html programmører løber ind i. Hvad gør man??
2. Hvis man skal tage højde for at folk måske ikke har plads til hele menuen i siden, er det så muligt er få en scrollbar i uden at der i forvejen var gjort plads til den? Jeg har sat scrolling="auto" og det ser ud til at den så afsætter pladsen til en scollbar, men den fremkommer kun hvis der er brug for den. I mit design ser det ikke godt ud. Er der en løsning?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
1. Det du nævner her er nok de fleste programmørers mareridt. Men kort fortalt laver man et script (JavaScript) og finder ud af hvilken opløsning folk anvender, for derefter at "linke" brugeren hen til den fil der passer bedst til brugerens opløsning.
2. Lad være med at sætte scrolling til noget eller gør som nævnt i del 1
sthen: Hvordan checker du den opløsning og ved du om det kan lade sig gøre i PHP. Det er det jeg programmere i, og jeg forsøger at lave så meget som muligt i PHP. Men det vil altså sige at du synes at det bedste at lave flere sites/billed-størrelser osv. som så bliver vist afhængig af hvilken opløsning de kører med, korrekt?
men jeg synes dog ikke helt du svarede på hvordan man checker på opløsningen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.