03. april 2002 - 22:51Der er
46 kommentarer og 1 løsning
Firkantet lgo skal være rundt!
Hej
Jeg har lavet et lgo som skal være rundt, sådan at det ligner noget 3d, det skal faktisk ligne et klistermærke, med hvid kant lige før kanten, den skal ikke være meget størrere end bogstaverne. logo her http://www.tuning.dk/BB.jpg
lidt af hvert ;o) Til den sidste brugte jeg en kombination af Pov-Ray [ www.pov-ray.org ] (det er gratis) til at lave en kugle, man skal programmere, men det bliver pænere end at lave en cirkel i tegneprogrammet - synes jeg :o) - og til at bearbejde billedet benytter jeg Adobe Photoshop 5!
"Paint Shop Pro" skulle være et udemærket program, men mit ynglingsprogram er GIMP - til Linux - [ www.gimp.org ] det har næsten alt hvad Photoshop har, det er bare gratis :o) Der er også en version til Windows, jeg har dog ikke selv prøvet den, nu da jeg har Photoshop ;o) Windows-versionen skulle ha' en del fejl, men det er da et forsøg værd, nu da det er gratis ;o)
okay, jeg prøver da lige igen ti sek.... hmm får man ikke snart svar på de ting man har lavet, ikke fordi jeg regner med noget, men man kan da aldrig vide!!!!!!
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.