kedde65
Har du mulighed for at vise (sende) mig nogle få eksempler (som der selvfølgelig ikke er copyright på ) af lidt a la det I viser på
http://www.targetgruppen.dk/udvikling/skabeloner_og_makroer.asp?Menupunkt=8"Af eksempler på dokumenter kan f.eks. nævnes brevpapir, telefax, mødeindkaldelse, mødereferat, intern meddelelse og rapporter, således at man I det daglige ikke skal spekulere på opsætning og design, men blot udfylde nogle få felter og klikke OK, hvorefter alle standardoplysninger er indsat på de korrekte pladser i dokumentet.
Hos Danmarks Meteorologiske Institut anvendes Target Gruppens skabelonsystem på ca. 300 arbejdspladser. Der er opbygget et menusystem med samtlige dokumenter og funktioner.
Når der vælges et dokument, f.eks. et brev fremkommer en dialogboks, der bl.a. husker sidst benyttede underskriver. Herudover kan der, ved at skrive initialer for medarbejderen foretages opslag i personaledatabasen, således at medarbejderens navn, titel, afdeling, direkte telefonnr. m.v. automatisk hentes herfra. "
Så har jeg med det jeg selv kan (og lære mig til) finde mine egne muligheder, som vi skal bruge i firmaet.
Håber virkelig at du har/må muligheder for dette. :-)