Jeg kan ikke forstå, hvorfor det ikke virker. I min test laver jeg 3 tråde, som alle får en pointer med til denne metodes objekt. Derved kalder alle tråde den samme funktion.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg har lavet en MyThread klasse, som skal fungerer som superklasse. Skal jeg skrive CRITICAL_SECTION i headeren som private eller public. Skal den være statisk, således at jeg kun har en sektion i hele min app.? Kan jeg initialiserer/deletes den i superklassen, eller skal den initialiseres/deletes i den pågældende subklasse? Jeg har nemlig prøvet dit forslag, men så får jeg nogle mærkelige fejl.
Jeg beklager den lange reaktionstid, men jeg nåede først til min pc sent i aftes(fredag), og da jeg havde lavet min kommentar, og sendte det. Gik eksperten.dk åbenbart ned. Så det er ikke et tegn på ligegyldighed.
Det er også det der er meningen. Jeg skal formegentlig og bruge S/X lock, men skal lige have styr på det basale. For at erklære den global skriver jeg bare: public: static CRITICAL_SECTION cs; eller hvá?
nå, jeg kan godt få det til at virke, når jeg kalder initialize ovs. på de enkelte funktioner. Men jeg ville gerne lave én klasse, hvor jeg bare kalder lock eller unlock, uden at "bruger" skal spekulerer på CRITICAL_SECTION. nå, men det kan jeg godt leve med. laffe -> jeg skal lige have wisen til at komme med et svar. Han skal også have lidt point. Jeg vender nok tilbage, for vi er lige begyndt på vores opgave. Men jeg takker for nu.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.