Avatar billede zelman Nybegynder
19. april 2002 - 10:33 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Form Print -> Borland Builder 5

Hvordan får man Borland Builder 5 til at printe en form eller pågældende skærmbillede ud ved hjælp af en knap i en menubar jeg har lavet?

I øjeblikket har jeg prøvet med Onclick.....Print(); men der kommer bare blankt papir ud fra printeren!!!
Avatar billede soepro Nybegynder
19. april 2002 - 12:31 #1
Du laver en knap på din form, og tilføjer en TPrintDialog (Se Dialog fanen. Dernæst klikker du på knappen og skriver følgende:

void __fastcal TForm1::Button1Click(TObject *Sender)
{
  if (PrintDialog1->Execute())
    Print();
}

Print() er her en aktivering af formens egen Print() metode, som simpelthen udskriver den aktuelle form m/indhold. Vær opmærksom på at du evt. skal rette på Formens 'PrintScale' property for at udskriften bliver stor nok til at du kan se den på printeren.
Avatar billede zelman Nybegynder
22. april 2002 - 11:05 #2
Hvor finder jeg PrintScale?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester