Avatar billede manon Nybegynder
27. juni 2000 - 21:48 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Vækkeur på på PC

Er der nogen der kender et program der kan inst. og bruge ligesom et gammeldags vækkeur?

Et hvor man kan indstille klokken på at ringe på et bestemt tidpunkt - eks. at om 43 min. gå bussen og så skal uret så ringe og advare mig.

Vi kender det jo alle, at tiden forsvinder foran en pc skærm osv. *G*

Helst som freeware naturligvis :-)
Avatar billede ask-m Nybegynder
28. juni 2000 - 11:26 #1
Check http://www.download.com/ ud, der er sikkert en eller anden utility der, som opfylder dine behov
Avatar billede engberg Juniormester
28. juni 2000 - 17:24 #2
Hej Manon

Jeg flækkede lige et lille VisualBasic program sammen til dig....

Du kan finde det her:
http://www.whitehat.dk/engberg/EAlarm.exe

Hvis der er noget du mangler ved det, så må du sige til!
Avatar billede manon Nybegynder
28. juni 2000 - 23:11 #3
Engberg < da jeg læste dit indslag blev jeg både glad og ked af det - glad fordi nogen gad og bruge tiden til det, ked af det fordi hvis jeg ikke kunne bruge det, ville du have arbejdet forgæves.

Og det har du desværre - jeg dwloade programmet, men den siger at "programmet kan ikke køre i dosmode".

Desuden - jeg er ikke særlig glad (og måske er jeg bare overforsigtigt eller sippet) for at dwloade og bruge et exe program som jeg ikke ved hvemd er er fra, dvs en privat person.

Jeg fandt noget på www.download.com, men ikke lige det rigtige.

Men du behøver altså ikke at programere noget til mig :-)
Avatar billede knarf Nybegynder
29. juni 2000 - 03:26 #4
Jeg har tjekkede inde på www.download.com mit søge ord var "clock" der fandt den et par stykker, du måske kan bruge.
mvh Knarf
Avatar billede manon Nybegynder
30. juni 2000 - 01:17 #5
Knarf > Det fandt jeg selv ud af :-) - Læs mit svar til engberg :-)
Avatar billede vbmojo Nybegynder
08. juli 2000 - 21:19 #6
Goe gamle Manon :-)
Den fixer jeg lige til dig.
Hvad skal den kunne?
-Alarmere på et fastsat tidspunkt
-Alarmere efter et givet stykke tid
-?

Hygge

mvh YouKnowWho :-)
Avatar billede vbmojo Nybegynder
08. juli 2000 - 21:20 #7
Jeg mener - mine programmer tør du vel godt at køre :-)
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2000 - 05:39 #8
vbmojo > Det lyder da godt, men denne gang er det kun fiktive point her på eksperten der gælder *g*

Kender du de gamle vækkeure man skulle trække op og de havde 2 klokker på toppen og larmede allehelvedes til.

Sådan et - precist - kunne jeg godt tænke mig.

Et programvindue der viser tiden grafisk med den lille og store viser på en rund skive.Og indstilbar ringetid. Og når alarmen så er slåt til og det er tid, skulle et popupvindue og en gammeldags ringetone så se/høres.

Nej, hvis det bare kan gøres digitalt - hvor tiden iflg. pc´en vises og man så kan be dem om at ringe om x antal minuter, vil det være fint.

Avatar billede engberg Juniormester
09. juli 2000 - 10:15 #9
Jeg burde nok have spurgt i hvilket miljø det skulle bruges, før jeg lavede et prog til dig! :/

I øvrigt kan jeg godt forstå dine bekymringer om exe-filer...
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2000 - 17:51 #10
engberg > ja *s*

Og jeg er glad for du har de samme tanker :-)
Avatar billede halifax Nybegynder
17. juli 2000 - 16:39 #11
Løsning -> Hvorfor ikke bruge det, som Windows i forvejen stiller til rådighed: Brug Opgavestyring og Media Player sådan: Åbn Opgavestyring, klik på "Planlæg ny opgave" følg guiden. Når du kommer til punktet, hvor du kan sætte  hak ud for avanceret, gør du det. I sti-linien til mediaplayer laver du et mellemrum og tilføjer /play c:\dinlydfil.wav. På det indstillede tidspunkt starter mediaplayer og afspiller din lydfil, som i det viste eksempel ligger på roden c:\. Nu kan du jo så selv indspille din egen wav-fil fra det mest hæslige vækkeur du kender for at få din elskede lyd af et gammelt vækkeur.
Og der er mere endnu: Næste gang du skal have en aftale lagt ind åbner du bare opgavestyring, højreklikker på Media Player og vælger "Egenskaber". Herfra kan du så indsætte dit næste alarmtidspunkt, hvor lydfilen skal afspilles. Eller du kan oprette flere aftaler med forskellige aftaletidspunkter. Hvis du hellere vil høre en mp3-fil sætter du blot Opgavestyring til at starte Winamp (eller det program du bruger til at spille mp3) med de rigtige parametre. Eller Windows cdplayer /play , hvorefter den starter afspilning af en musik-cd, som naturligvis skal ligge i dit CD-Rom drev. Sådan  ;o))
Hilsen halifax
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester