Avatar billede rasborg Nybegynder
23. april 2002 - 10:18 Der er 5 kommentarer og
3 løsninger

Java?

Hey orakler! (experter)
Jeg sidder her med et par links til en bog der handler om java http://www.ibiblio.org/pub/docs/books/eckel/
og den er sikkert ret god, men jeg kan ikke få den til at virke,da den computer jeg sidder ved (på min skole) er låst med bruger admin lås! BUCKER! Men så nu da jeg ikke kan få lov til at låse, så ville jeg spørge:
hvad bruger man egentligt java til? Jeg ved at der er nogle hjemmesider der bruger det, men er der andre ting, og hvad er java egenligt, jeg ved at det er programmerings sprog, men det er c++ jo også og hvad er forskellen mellem det?

håber at der er nogen der gider at tage sig tid til at svare!
Avatar billede puppetmaster Nybegynder
23. april 2002 - 10:20 #1
Det er der nok!
Avatar billede rasborg Nybegynder
23. april 2002 - 10:20 #2
mange tak puppetmaster! Det var fedt :=)
Avatar billede cwd Nybegynder
23. april 2002 - 10:21 #3
Man kan bruge java som et hvert andet programmering sporg, både rent web mæssigt men også til at lave selvstændige applikationer.
Avatar billede netsrac Praktikant
23. april 2002 - 10:21 #4
Java er et programmering sprog som er platform uafhængigt, hvilket vil sige at man kan skrive et program på Windows også virker det også på linux. Det er en af de ting som Java nørder slår meget kraftigt på, det er jo så smart.

Ja man kan bruge det til at lave Applets til hjemmesider, men det er også et sprog hvor man kan lave ganske normale applikationer som man kan i c++
Avatar billede puppetmaster Nybegynder
23. april 2002 - 10:22 #5
Avatar billede puppetmaster Nybegynder
23. april 2002 - 10:25 #6
Java virker efter devisen "Write once, run many", dvs. man skriver til en "platform", nemlig den virtuelle maskine, kaldet JVM(Java Virtual Machine). Ens kode bliver kompilet til bytecode format, som så fortolkes af JVM'en. Så for at køre den samme Java kode på forskellige platformer, skal man bare have fat i den JVM der er skrevet til ens platform.
Avatar billede disky Nybegynder
23. april 2002 - 10:31 #7
Ud over at være platformsuafhængigt har det en anden stor fordel.

Java kan bruges til alt fra mobil telefoner, over styre computer, til alm. pc'ere til kæmpe store unix servere.

Jeg arbejder selv i øjeblikket med udviklingaf Java til mobil telefoner, det er utroligt spændende.

Den erfaring man har fra et lille del område gør at man meget nemt kan skifte til et helt andet, f.eks. webudvikling, med server side programmering.
Avatar billede rasborg Nybegynder
25. april 2002 - 10:12 #8
OK mange tak allesammen, det  var fine svar så her er der points!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester