Hej, jeg har et lille problem: Er der en eller anden, der har en idé om hvordan man bedst kan lave modeller "draggable" i en 3D world? Jeg mener ikke koden, men mere hvordan brugerne bedst kan finde ud af at flytte på modellerne (med musen). Jeg har prøvet med den libary-behavior "drag model", men den virker ikke helt efter henseende, da modellen ikke flytter sig ligeså meget som cursoren. Ind imellem enda spejlvendt, men det er nok 3D Max's koordinatsystem der driller... er der nogen der har et lille trik til en workaround?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
cam er altid et stykke fra object og denne forskel vil give (et naturligt) drift imellem objekt og cursor. Du kan oprette et 2D objekt ovenpå din 3D verden. Jeg tror ikke det kan løses på andre måde, ellers held og lykke.
Du kan evt. lave en qicktime film, som du kan indsætte i director. Det kræver et antal billeder, som du rendere til jpg format i 3Dmax. f.eks en cikulær sti rundt om et objekt med et camera target. derefter rendere du ca. 36 billeder (alt efter behov), og henter det ind i en vrml editor som kan lave quicktime panorerings modeller.
Hejsa.. Først skal du finde ud af på i hvilke dimensioner du ønsker din model skal flytte sig. Det har du sikkert allerede bestemt, så det må du gerne fortælle lidt om. Da musen kun bevæger sig i 2 dimensioner, og det giver problemer, kan man bruge to forskellige triggers til at flytte objektet. Den ene kunne f.eks. være "left mouse" som sættes til at flytte objektet på x og y aksen, og den anden kunne være "shift + left mouse" som sættes til at bevæge objektet ind og ud af z aksen.
Prøv at uddybe mere hvilken effekt det er du ønsker..
Det kan godt lade sig gøre at få modellen til at flytte sig så den hele tiden er under musen, men ikke med behavioren "drag model". Du bliver nød til at lave din egen behavior som ved hjælp af musepositionen (mouseLoc) flytter modellen i forhold til kameraets koordinatsystem.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.