Avatar billede purup Nybegynder
04. maj 2002 - 17:51 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

Netspil

Jeg har i længere tid forsøgt at få to applikationer til at kommunikere med hinanden i mit eget interne netværk, men jeg kan ikke få det til at virke.
Forsøget går ud på, at få et lille spil jeg har lavet i Delphi til at fungere over net. Det er et actionspil som komunikationen skal helst gå hurtigt.

Jeg efterspørger en lille demo-applikation som viser princippet. Man skal kunne oprette sig selv som host og andre brugere på nettet skal kunne logge sig på.

Så simpelt som muligt.


Avatar billede zerohero Nybegynder
04. maj 2002 - 20:00 #1
Prøv at kigge på DirectX eller DelphiX... Den kan downloades ellers har jeg den. Der er en masse forskellige eksempler med komponenterne...
Avatar billede martinlind Nybegynder
05. maj 2002 - 11:35 #2
Indy comp. har forskellige demoer, med server / client, der er både UDP og TCP/IP udgaver, så skal du selv lave bruger-delen.

/Martin
Avatar billede purup Nybegynder
07. maj 2002 - 11:40 #3
Hvad er indy comp.?
Avatar billede martinlind Nybegynder
07. maj 2002 - 11:51 #4
Det er en OpenSource Internet comp. pakke du kan hente her
http://www.nevrona.com/indy

/Martin
Avatar billede cpjg Nybegynder
09. maj 2002 - 18:06 #5
Netspil kan laves ved at indtaste figurernes positioner i spillet, derefter lægges positionerne over i f.eks. en memo1, hvorefter du gemmer indholdet i en memo1 på en anden computer, f.eks.:

var x,y : string;
begin
  x := inttostr(Figur1.left);
  y := inttostr(Figur1.top );
  memoX.text := x;
  memoY.text := y;
  memoX.lines.savetofile('computernavn/c/figurens_navnX.pos');
  memoY.lines.savetofile('computernavn/c/figurens_navnY.pos');
end;
Avatar billede cpjg Nybegynder
14. maj 2002 - 12:25 #6
ehm... sker her snart noget?
Jeg synes at det er lang tid siden at jeg svarede på dit spørgsmål....
Avatar billede purup Nybegynder
14. maj 2002 - 12:58 #7
Undskyld, jeg mener at have kommenteret svaret.. nå men
jeg vil undgå at skrive på harddiskene
Avatar billede cpjg Nybegynder
14. maj 2002 - 14:06 #8
Hvad er din kommentar til svaret da?
Avatar billede cms Nybegynder
14. maj 2002 - 16:17 #9
din savetofile skal vel være \\computernavn\c\...
selvom indy som martin foreslår langt er at foretrække
Avatar billede siz23 Nybegynder
15. maj 2002 - 20:32 #10
start med at lave en record aom kan indeholde de data, som du gerne vil overføre, og prøv at holde den til nede til et minimalt nivue, da det ellers æder for meget kostbar båndbrede.
Derefter skal du finde ud af hvor ofte det er nødvendigt at opdatere dine data fx. ingen grund til at sende data, som ikke har opdateret sig. ;)
Til sidst sender du så dine data ved hjælp af fx. indy componentet, som Martin Lind forslår.
Du kan enten sende den ved hjælp af UDP komponentet eller TCP, de fleste ville nok vælge at bruge UDP komponentet til denne slags opgaver, da gamle data ikke er så vigtige og derfor ikke behøver at blive sendt igen hvis der sker en fejl i overførelsen.

et lille exempel på hvordan din record kunne se ud.

record
  WhatToDo : char;    //angiver hvad programmet skal gøre(rykke
                          en spiller, visse en explosion osv.
  WichObject: integer; //angiver hvilken ting vi snakker om fx.
                          (hvilken spiller, kugle, bil osv.
  x : integer;        //angiver hvor hændelsen tog sted.
  y: integer;          //angiver hvor hændelsen tog sted.

du kan selvfølgelig have flere eller mindre, men det kommer helt an på hvordan dit spil er bygget op ;)

håber du kunne bruge det til noget.
Avatar billede purup Nybegynder
17. maj 2002 - 13:49 #11
cpig > min kommentar var, at jeg ville undgå at skrive på harddisken.

Det jeg prøver at opnå, er præcis det som siz23 forslår. Problemet er bare at jeg ikke kan finde ud at lave det.
Derfor håbede jeg på at der var en som kunne lave et fuldstændigt eksempel - med alle delphi filer. Nu er jeg ikke nogen super programmør, men jeg har alligevel lavet et ret fedt spil (jeg sender det gerne til evt. interesserede). Derfor har jeg brug for hjælp, og hvis 100 point er for lidt så skriv hvor meget der er rimeligt for eksemplet.

(jeg ved ikke hvad en UDP komponent er, men det lyder som den rigtige efter som gamle data ikke er vigtige)

Håber der er nogen som gider hjælpe
Avatar billede purup Nybegynder
04. januar 2003 - 18:46 #12
det er vist en større sag. jeg har nu fået hjælp fra anden side så jeg lukker lige spørgsmålet.
Avatar billede kfz Nybegynder
18. marts 2003 - 23:41 #13
jeg kunne godt tænke mig at få tilsendt spillet kfz@ofir.dk
Avatar billede purup Nybegynder
03. april 2003 - 11:31 #14
spillet kan downloades på www.gun.dk
Avatar billede siz23 Nybegynder
03. april 2003 - 12:48 #15
hehe, det er da meget sjovt.

men tag lige et kig på din nedluknings rutine.
Hos mig lukker den ikke programmet ned ved alt+f4. Det ser ud som om den lukker men den står stdig i baggrunder og suger alt min cpu kraft.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester