Avatar billede nz Nybegynder
05. maj 2002 - 09:50 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Photoshop 6.0 og striber

Hvordn laver man de striber i billedet, som fx. på denne hjemmeside:

http://www.rbz.co.zw/
Avatar billede prodic Mester
05. maj 2002 - 09:55 #1
www.prodic.dk ->Tutorials ->Skærmeffekt

Ca. sådan der.
Avatar billede nz Nybegynder
05. maj 2002 - 17:16 #2
hvad er Hotkey ?
Avatar billede nz Nybegynder
05. maj 2002 - 17:21 #3
trin 1 og 2 er ok.  (jeg ved dog ikke om det er det rigtige værktøj jeg har brugt til at oprette den nye 1x1 px sorte kvadrat med.

Der står "vælg nu hele billedet"  Er det det med 2x1 px, eller det billede jeg vil bruge effekten på (jeg kan nemlig ikke vælge udfyld på 2x1 px billedet)
Og på det billede, hvor jeg vil bruge effekten har jeg ikke muligheden "pattern in use" kun "Mønster" (DK version)
Avatar billede nz Nybegynder
05. maj 2002 - 18:33 #4
nå, det lykkedet - jeg skulle oprette et nyt lag på den 2x1 px for at det virkede
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester