Avatar billede jing Nybegynder
13. juli 2000 - 10:00 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

layers over flashmovie???

Hey
Er det muligt at smække en flash movie ind på en side på en måde, så det er muligt at trække et layer hen over den?
-jeg bruger et menusystem der ligger i et layer som brugeren selv kan flytte rundt med, men når den trækkes over min flash ryger den bagved flash'en.....når den skulle foran, og det hjælper ikke at smække flash'en i et layers med lavere z-værdi :(

åber I kan hjælpe hurtigt!
Avatar billede el_gnu Nybegynder
13. juli 2000 - 14:46 #1
Det kan ikke gøres, se dette spørgsmål

http://www.eksperten.dk/spm.asp?id=18160

(-: el Gnu
Avatar billede swasper Nybegynder
15. juli 2000 - 22:48 #2
Svar det kan sagtens lade sig gøre, du skal bare huske at sætte en option i din flash-fil der hedder windowless, og så ellers bare sørge for at have i menu-systemet i et lager der lægger oven over flash-filen.
Avatar billede el_gnu Nybegynder
18. september 2000 - 20:34 #3
swasper har vist ret så mon ikke spm. kan lukkes nu?
Avatar billede allandk Nybegynder
14. november 2000 - 14:47 #4
>>> swapster; har du fået det til at virke i NN?

ab :)
Avatar billede jing Nybegynder
14. november 2000 - 15:35 #5
jeg lukker spg nu

har ikke tjekket i NN...men i sin tid fik jeg det til at virke...på samme måde som swasper beskriver (fandt svaret i en ng....men hvad pokker han kan vel få de points!)

/Jing
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester