Avatar billede martinpoulsen Nybegynder
11. maj 2002 - 12:52 Der er 4 kommentarer og
4 løsninger

Operatørlogo, billedbeskeder og ringetoner

Er det muligt at lave et script, der kan sende ringetoner, billedbeskeder og operatørlogoer til mobiltelefoner?
Avatar billede Slettet bruger
11. maj 2002 - 12:54 #1
det skal du abonemere på en speciel "server" for at kunne gøre. det koster rimeligt meget efter hvad jeg er bekendt med.

mvh.
www.questis.dk
Avatar billede martinpoulsen Nybegynder
11. maj 2002 - 12:58 #2
Det kan da lade sig gøre at sende sms til mobil via et script.
Kan det så ik også lade sig gøre bare at sende billedbeskeder og ringetoner via script?
Avatar billede Slettet bruger
11. maj 2002 - 13:01 #3
det kan heller ikke rigtigt lade sig gøre at sende sms (efter hvad jeg ved) efter den nye lov er trådt i kraft om et det koster penge at sende sms via nette, så jeg tror du må finde dig et andet emne at slå dig over &:-D
Avatar billede a1a1 Novice
11. maj 2002 - 13:06 #4
nej man kan ikke mere :(

tele dk's priser:
http://www.tdcmobil.dk/my/servlet/my;jsessionid=C6v4AGYuSKZxkuPPCE141ADu(wKj2pwBQ)?U1=30607
Avatar billede a1a1 Novice
11. maj 2002 - 13:06 #5
(vælg priser / takster i dropdown)
Avatar billede online-help.dk Nybegynder
11. maj 2002 - 16:36 #6
det er muligt men....
ting et.. når man ikke kan sende sms gennem email kan man ikke mere..
ting to.. det er svært at få til at virke og jeg har ikke fået virker helt endnu.. :( kan heller ikke huske siden... det er nokia koder som bliver læst ringetoner osv..
Avatar billede keysersoze Ekspert
12. maj 2002 - 20:50 #7
det kan godt lade sig gøre at sende sms'er via email, men det er langtfra sikker; flere selskaber har lukket for denne mulighed og resten følger sikkert så det bliver helt umuligt.

logoer og ringetoner kan ikke lade sig gøre medmindre man benytter en såkaldt SMSC gateway - og de koster kassen; 200.000 for en simpel model - eller nogle tusind om måneden i lejen.

kontakt fx sms a/s, tdc eller mobilix for priser
Avatar billede Slettet bruger
25. december 2002 - 16:31 #8
lukketid ?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester