Avatar billede mpej Nybegynder
22. maj 2002 - 11:22 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Pagemaker, billeder bliver grå kasser.

Jeg sidder med et gammelt skoleblad, som jeg gerne ville have printet ud igen. Bladet er layoutet i PM6.5. Men der hvor der før var billeder er der nu blot en stor grå kasse (printer man, printer den også kun kassen). Filstørrelsen passer til at billederne skulle være der. Men jeg ved ikke hvordan jeg skal få dem frem.
Avatar billede fastwrite Nybegynder
22. maj 2002 - 11:29 #1
Prøv at højreklikke på billederne, og se om der findes en image settings.

Ellers skal du i preferences som typisk ligger i FILE menuen, eller i EDIT menuen, find en option der hedder noget med image og sæt til normal eller high res.
Avatar billede mpej Nybegynder
22. maj 2002 - 11:36 #2
Nej, det er ikke problemet. Det er som om den gerne vil have en fil at hente billedet fra. Det forstår jeg bare ikke, idet filstørrelsen på hele dokumentet er så stort som det er.
Avatar billede fastwrite Nybegynder
24. maj 2002 - 10:04 #3
Den har nok bare gjort plads til billedstørrelsen, men den mangler så åbenbart et link til billedet. Dem der lavede brochuren oprindeligt har ikke lagt billederne ind i filen, men har blot henvist til dem. Fordelen ved at henvise er at de ændringer man laver i billedet afspejler sig automatik i pagemaker. Ulempen er at får du slettet billederne.. har du et problem :o/
Avatar billede mpej Nybegynder
28. maj 2002 - 16:49 #4
Ja, jeg har et problem, men tak alligevel
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester