Avatar billede t-hviid Nybegynder
07. juni 2002 - 16:37 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Scalerer baggrundsbillede

Jeg bruger et baggrundsbillede i en flashmenu. Da transparent window ikke fungerer ordentlig, er jeg interesseret i at kunne scalere mit bagrundsbillede, da movien er sat til % for hele tiden at tilpasse sig browser vinduet.
Håber der er nogle der kan hjælpe

Tommas
Avatar billede nak-m Nybegynder
07. juni 2002 - 16:54 #1
hmm? hva mener du?
Avatar billede t-hviid Nybegynder
07. juni 2002 - 17:01 #2
Hvis du tjekker : http://mail.snofru.dk/ , så er baggrunden her et jpg-billede. Hvis du laver dit browser vindue større eller mindre følger flashen med (resten gør ikke endnu - det kommer)men der kommer en grøn kant rundt pga. min baggrundsfarve. Derfor tænkte jeg om man på en eller anden måde kunne få baggrundsbilledet i flashen til at scalerer.
Avatar billede hoejrup Nybegynder
07. juni 2002 - 17:04 #3
mitMCinstanceNavn er dit baggrundsbilledes movieclip instance navn.

_root.mitMCinstanceNavn._xscale = 200
_root.mitMCinstanceNavn._yscale = 200

200 er tallet i pct.

/per
Avatar billede t-hviid Nybegynder
07. juni 2002 - 17:36 #4
Tak for svaret. Jeg er ved at afprøve det, men vi har lidt problemer med vores test server, så det kan godt være der går lidt tid inde jeg melder tilbage. Så det er ikke fordi jeg ikke vil kommenterer eller lukke spørgsmålet.

:-)
Tommas
Avatar billede hoejrup Nybegynder
08. juni 2002 - 00:23 #5
Velbekomme! Håber at du kunne bruge det. :-)

/per
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester