Avatar billede andersm Nybegynder
13. juni 2002 - 16:47 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

UML diagram hjælp søges

Hej

Jeg har en række java filer jeg meget godt kunne tænke mig at få lavet et uml diagram ud af. Har kæmpet med et program jeg fandt på nettet men som ikke vil som jeg, nu er jeg på jagt efter en venlig sjæl som evt. har et program liggende der automatisk kan genere UML diagrammer udfra .java filer. Har lige brug for at se om det hele vises korrekt.

Har du det og har du lyst til at bruge 5 min. på at lave sådan et ud fra nogle filer jeg mailer dig, så er du min helt!

Tak!
Avatar billede askhoej Praktikant
13. juni 2002 - 16:57 #1
Du kan bruge Rational Rose til at lave Reverse engineering af dine klasse filer, men det er ikke noget der tager 5 min.

Hvilke UML diagrammer regner du med at få ud af det?

/askhoej
Avatar billede andersm Nybegynder
13. juni 2002 - 16:59 #2
hmmm. vi har tidligere arbejdet med poseidon som er et program der kan autogenere sådan noget, men det virker bare ikke for mig. Jo jeg har rose liggende men er godt klar over at det tager lang tid, derfor var jeg på jagt efter en anden mulighed.


- jeg må nok bare tage tilbage på skolen imorgen og ordne det der.
Avatar billede andersm Nybegynder
13. juni 2002 - 17:02 #3
helt alm. UML diagrammer
Avatar billede andersm Nybegynder
13. juni 2002 - 17:03 #4
uml diagram over klasser og sammenhænge i programmet
Avatar billede aslan Nybegynder
13. juni 2002 - 17:52 #5
ehm.. noget med at bluej kan visse i hvertfald sammenhænge i et program...
ikke noget jeg vil hænges op på..
Avatar billede askhoej Praktikant
13. juni 2002 - 18:44 #6
Hvis du kun har dine java filer kan du ved Reverse Engineering få lavet et klassediagram, det er ikke muligt at få lavet f.eks. Use-Case og sekvensdiagrammer.

Normalt plejer man jo at lave UML analysen først og så koder man bagefter.

/Askhoej
Avatar billede birkis Nybegynder
13. juni 2002 - 20:09 #7
Vi har benyttet Together i undervisningen, og jeg mener det godt kan lave klassediagram ud fra java-kode (.java-filerne)
Avatar billede andersm Nybegynder
17. juni 2002 - 23:18 #8
ok!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester