Avatar billede semot Nybegynder
14. juni 2002 - 15:35 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Jeg har et problem :o)



    jeg har et job paa en net cafe i spanien og jeg skal bruge en system her til
fordi det vi har nu virker bare ikke det er noget vaer lort...!
det skal bare ku lave et netvaerk mellem 10 pcer og det skal ogsaa kune tage tid paa hvor lang til folk er paa nette, da det er en net-cafe

er der en der kender et jeg kan hente ned gratis et sted ?? og det skal vaer meget meget laet at bruge

        hvem kan hjaelpe mig ?? 

Hilsen Thomas

ps . det vi har nu heder CyberCaféPro Client 3.8
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. juni 2002 - 19:05 #1
Jeg mener at spørgsmålet har været oppe før og at der ikke blev fundet en ordentlig løsning dengang. Jeg ville nok selv anvende Dameware fra http://www.dameware.dk til fernadministration af maskinerne, det er godt og rimeligt billigt, men kan slet ikke det du efterspørger. Hvis jeg var dig, ville jeg besøge forskellige cafére og sludre lidt med folkene på stedet for at se hvad der bruges rund omkring. Du kan selvfølgelig være heldig at der kommer et ordentligt svar, det håber jeg
Avatar billede spunk13 Nybegynder
14. juni 2002 - 19:14 #2
Jeg har set at man kan få en lille tingest til at sætte imellem lednignen fra grafikkortet til skærmen(eller strømstik), som der kan tændes og slukkes for(foregår via. nogle specielle kort man skal køre igennem). Så er det måske sådan at når man kører kortet igennem kan man se noget på skærmen i 30 min, derefter slukker den. Har desværre ikke noget link, men hvis det er en ok ide, så kan jeg da godt finde et link..
Avatar billede semot Nybegynder
14. juni 2002 - 19:53 #3
ja jeg vil meget gerne ha det link spunk 13 spunk 13 spunk 13 spunk 13 bare for at vaer sikker paa du ser det
Avatar billede spunk13 Nybegynder
14. juni 2002 - 20:52 #4
ok, jeg har sendt en email til den campingplads min familie og jeg var på, sidste år. Det var nemlig der jeg så det.

Så hvornår jeg kan svare, afhænger af hvornår de svarer :)
Avatar billede spunk13 Nybegynder
14. juni 2002 - 20:54 #5
Men i skal nok regne med at det nok koster en 5.000 - 10.000 tusind kroner'

Men jeg er slet ikke sikker
Avatar billede semot Nybegynder
14. juni 2002 - 22:15 #6
ja spunk13 jeg vil ha et gratis :o)
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. juni 2002 - 22:25 #7
Jeg tror ikke det findes gratis, men jeg fandt en anden leverandør, den kan du jo kikke på

http://www.vibersoft.com/

hilsen
Kim fra http://www.bufferzone.dk
http://www.fotx.net/bufferzone
Avatar billede spunk13 Nybegynder
14. juni 2002 - 23:09 #8
du regnede vel ikke med at mit svar #19:14:56 var noget man kunne få gratis?
Avatar billede semot Nybegynder
16. juni 2002 - 20:45 #9
jo da det var det jeg spurte om der er nogle der kender et program der er GRATIS jo saa regnet jeg enligt med det
Avatar billede semot Nybegynder
17. juni 2002 - 16:46 #10
ok jeg prover selv
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester