15. juni 2002 - 17:23Der er
20 kommentarer og 1 løsning
Bundkort/skærmkort problemer
Efter at have en lille operation på min computer, hvor fik sat yderligere 128 mb ram i, begyndte sjove ting at ske...
Nu udsender bios beeps, og jeg er kommet frem til at der problemer med enter bundkort el. grafikkort, idet den siger lang-kort el. lang-kort-kort. Jeg har praktisk talt gjort alt hvad der er muligt for at få hjælp, men Asus (bundkort producenten) har ikke længere mit bundkort i produktion. Det drejer sig om et Asus-K7M til Athlon selvfølgelig (og det er Slot A).
Jeg har tjekket om diverse stik sidder rigtigt. Derfor vil jeg gerne have udførlige instruktioner. Tak på forhånd!
1long, 2 short - Video adapter error - Either video adapter is bad or is not seated properly. Also, check to ensure the monitor cable is connected properly. http://www.bioscentral.com/beepcodes/awardbeep.htm check at dit grafikort ikke har rykket sig op af soklen!
Nu kan jeg ikke huske hvad det hedder, men mellem processor og blæser er der et element, som ikke virker ordenligt tilsluttet til processon, dvs. den ikke er "symetrisk forbundet", hvis man da kan sige det på den måde.
hvis den ikke sidder ordenligt bliver den jo ikke nedkølet ordenligt!
men bliver den varm? CPU'en?
Synes godt om
Slettet bruger
15. juni 2002 - 18:33#13
Husk at på nogel bundkort skal ramene side efter deres størrelse.. dvs at den største ram blok skal sidde i slot 1 og 2. største i 2 ovs. Har du prøvet at at clear CMOS???
Hvad sker der hvis du tager de 128 MB ram ud?? Virker din computer så??
Der to "steder" hvor der "huller" i cpu'en (som der skal være). I det ene er der noget i men det andet er den løs, jeg er bare ikke sikker på hvordan den skal sidde.
Jeg har langt om længe fundet løsningen på problemet og da jeg mener du rkhdk har været hovedårsagen til det belønnes du med alle 125 point. Jeg orker ikke at forklare problemet da det er meget indviklet...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.