Avatar billede Slettet bruger
15. juni 2002 - 18:58 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Ændring af max_connections

Hvordan forhøjer jeg max_connections? Jeg har prøvet at ændre/tilføje denne linje i /etc/my.cnf:

set-variable = max_connections=150

Men det ændrer ikke noget når jeg genstarter mysql
Avatar billede disky Nybegynder
15. juni 2002 - 19:21 #1
er din server EXTREMT belastet ?
Avatar billede thomasledet Nybegynder
15. juni 2002 - 19:38 #2
hvis du har problemer med max connections, så er det ikke mysql's skyld... 150 connections skulle være mere end rigeligt... faktisk vil man i de fleste tilfælde kunne nøjes med 1 eller 2!!!!

dit egentlige problem er derimod at whatever der bruger disse connections enten ikke lukker dem efter sig, hvis man vælger at åbne en ny connection for hver proces, der ønsker at snakke med mysql... eller at den din connection ikke bliver delt ordentlig mellem de forskellige processer...

at sætte max connections op er en stakket frist, der kun løser dit problem midlertidigt... og som yderlige belaster din maskine voldsomt... fedt i stedet for med opsætninger af fx timeouts for connections... samt skriv din kode om
Avatar billede Slettet bruger
15. juni 2002 - 20:30 #3
Jeg har 40 hits i sekundet... og ja, forbindelserne bliver lukket hver gang.
Avatar billede disky Nybegynder
15. juni 2002 - 20:34 #4
må man spørge hvad det er for en site der har den monster belastning ?
Avatar billede Slettet bruger
15. juni 2002 - 20:37 #5
Helst ikke :)

Men det er en amerikansk underholdningsside, som i øjeblikket har 3 mio hits pr. dag. Hele siden er fordelt på tre 1 ghz linux servere.
Avatar billede disky Nybegynder
15. juni 2002 - 20:45 #6
nul problemo.

Kører du med connection pooling ?

Med den belastning er det MEGET vigtigt man gør dette, da netop det at opbygge en forbindelse er meget dyr rent tidsmæssigt.
Avatar billede Slettet bruger
15. juni 2002 - 20:53 #7
Det tror jeg ikke :) jeg har lejet serverne hos en amerikansk udbyder, som blot har installeret nyeste mysql... og vist ikke så meget mere.
Avatar billede disky Nybegynder
15. juni 2002 - 21:00 #8
okay :)
Avatar billede Slettet bruger
13. december 2002 - 18:28 #9
.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester