21. juni 2002 - 16:28Der er
21 kommentarer og 1 løsning
Tegne ikon til tray inde i Delphi
Hej Eksperter...
Jeg er ved at lave en MailTjekker som jeg gerne vil have ligger nede i tray'en. Når den så har fundet ud af at der er nye mails på serveren skal den skrive antallet af nye mails i tray'en med et ikon.
Jeg skal altså tegne det ikon der skal ligge i tray'en fra gang til gang, og så opdatere det når jeg har fundet nye mails.
Ja, alt til MinimizeToTray er lavet... Jeg skal bare ha' fremstillet det ikon med en mulighed for at tegne på Canvas... Der findes bare ikke en canvas under TIcon-typen! :(
HBitmap kan du finde på en TBitmap jeg mener det er Handle men det kan du se i hjælpen, også er det bare at komme igang med er lege/forsøge ( try, try and try again :-) ), Hotspot kan du vist nok sætte til 0,0 i første omgang.
type TMap = array [1..16, 1..16] of Byte; var Davs: _ICONINFO; Map: ^TMap; begin Icon.Handle := CreateIcon(HInstance, 16, 16, 1, 8, Map, Map); end;
Så skal jeg bare kunne tegne i mit Map, men hvordan? Det ville nok være RET meget bedre med et rent billede, men ved ikke helt hvilken datatype jeg skal bruge uden at få en masse overflødigt med...
procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject); VAR S : _ICONINFO; B : TBitMap; I : TIcon; begin B := TBitMap.Create; //B.Canvas.TextOut(1,1,'X'); B.Canvas.Brush.Color := clRed; B.Canvas.FillRect(B.Canvas.ClipRect);
Okay... Jeg har fundet noget der virker, så skal det bare videre udvilkes, men det jeg skulle bruge virker nu! Tusind tak for hjælpen, og tak for i aften! ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.