Avatar billede pyna Nybegynder
26. juni 2002 - 21:43 Der er 18 kommentarer og
1 løsning

Error 1402 - could not open key

Jeg har nu gentagne gange forsøgt at installere Norton Personal Firewall 2002 på min kones hjemme PC'er, der anvender Win XP Proff. som styresystem. 
Jeg får fejlmeddelelsen "Error 1402 - could not open Key": HKEY-LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\SYMANEC\IAM\FIREWALL OBJECTS\IPGROUPS\NIS RESTRICTED
Hendes brugerprofil er ADMINISTRATOR, og jeg har været inde i REGEDIT for at kontrollere, om hun har fuld rettighed til alt på PC'eren.
Jeg har også prøvet at starte NPF op som administrator, men lige lidt hjælper det. Ovennævnte fejl bliver bare ved med at dukke op under installationen.
NPF er et originalt program, og der skal ikke indtastes produktkode under installationen, så fejlen må ligge et eller andet sted i Win XP konfigurationen.
Er der nogen, som har et bud på fejlen, og hvordan den rettes?
Avatar billede peet-49 Novice
26. juni 2002 - 21:45 #1
Du skal deaktivere firewall, før du installerer.
Avatar billede pyna Nybegynder
26. juni 2002 - 21:49 #2
Jeg burde selvfølgelig have nævt det, men det er allerede gjort.
Avatar billede retaxes Nybegynder
26. juni 2002 - 22:00 #3
og NAV må heller ikke køre, men det ved du vel ;o)
Avatar billede retaxes Nybegynder
26. juni 2002 - 22:02 #5
prøv i det hele taget kun at have installationsprogrammet være det eneste der kører, ingen programmer i taskbaren.
Avatar billede retaxes Nybegynder
26. juni 2002 - 22:04 #6
resten> lyder som om du har ramt plet!
Avatar billede pyna Nybegynder
26. juni 2002 - 22:21 #8
NAV er ikke installeret, men jeg vil se nærmere på den sidste link, som "resten" har henvist til. Der er måske noget at hente der. Jeg vender tilbage i morgen, da jeg nu skal se lidt Wimbledon tennis på flimmeren.
Avatar billede pyna Nybegynder
27. juni 2002 - 20:14 #9
Er nu hjemme fra mit arbejde i finansverdenen. Har afprøvet "restens" forslag, hvilket resulterede i "blå skærm", og automatisk genopstart. Vil afprøve et forslag fra Tips og Tricks om at gøre administrator kontoen synlig, og herefter logge mig på som administrator fra starten af. Vender tilbage med nyt om mit forsøg.
Avatar billede retaxes Nybegynder
27. juni 2002 - 20:29 #10
har du prøvet med en Systemgendannelse?
Avatar billede pyna Nybegynder
28. juni 2002 - 07:49 #11
Systemgendannelse er afprøvet. For god ordens skyld vil jeg lige sige, at jeg er bortrejst fra fredag eftermiddag til søndag aften, men jeg vil vende tilbage til sagen på mandag.
Avatar billede resten Nybegynder
28. juni 2002 - 08:16 #12
Ellers slet Norton Personal Firewall og læg den ind igen har du prøvet det ?
Avatar billede pyna Nybegynder
01. juli 2002 - 19:46 #13
Jeg har nu fået NPF til at køre. Via REGEDIT gjorde jeg adm. kontoen synlig på opstartbilledet, og startede installationen op herfra. Installationen forløb uden problemer. Jeg er dog ikke utilbøjelig til at tro, at "restens" henvisning til Symantec knowledge base vedr. NAV, herunder specielt rettelsen i Configure advanced options "Confirm that the option "Inherit from parent the permissions entries that apply to child objects. Include osv.""
Det åbne spørgsmål er så, om "resten" fortjener alle 100 point eller......? Jeg tillader mig derfor at spørge dig "retaxes", da jeg kan se, at du er vældig aktiv på disse sider. Og hvad mener du forøvrigt selv "resten"?
Avatar billede resten Nybegynder
01. juli 2002 - 19:56 #14
Det er helt op til dig pyna men hvor fik du iden til det som du gjorde ?
Avatar billede retaxes Nybegynder
01. juli 2002 - 20:00 #15
jeg siger også at det er op til dig at vurdere indsatsen, man kan sagtens være meget aktiv uden at levere den ønskede vare ;o)
Avatar billede pyna Nybegynder
01. juli 2002 - 20:38 #16
Mit svar på "restens" spørgsmål og de tiltænkte 60 point druknede et eller andet sted i syperspace. Jeg kan nu se, at mit spørgsmål ligger under "Spørgsmål med accepteret svar" Fik du mine 60 eller 100 point "resten"?
Ideen til mit forehavende fik jeg vel hovedsagligt fra www.svein.dk
Iøvrigt tusind tak for hjælpen!
Avatar billede resten Nybegynder
01. juli 2002 - 20:41 #17
Jeg fik alle point men vil du have de 40 igen siger du til :-)
Avatar billede pyna Nybegynder
01. juli 2002 - 20:45 #18
Jeg er nybegynder her på siderne, så lad mig bare starte op med at være lidt flink. Men fortæl mig lige, hvordan jeg skulle have gjort. Jeg havde 100 point ude, og gav dig 60. Skulle jeg så have givet mig selv de sidste 40 point eller.....?
Avatar billede resten Nybegynder
01. juli 2002 - 20:49 #19
Ja du skulle have delt pointne men 60 til mig og 40 til dig.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester