Avatar billede bea-webmaster Nybegynder
01. juli 2002 - 12:10 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Musik/lyd sendt over LAN'et

Jeg har en computer i netværk hvor der er tilsluttet en radio via lydkortets line-in. På denne computer kan jeg naturligvis høre radio. Der udover har jeg en række andre computere i netværket som jeg også ønsker at kunne høre radio på uden at skulle tilslutte lige så mange radioer.

Jeg forestiller mig et lille program der består at en host det kan broadcaste musikken på LAN’et og en klient der kan modtage musikken på hver enkel computer og afspille musikken via lydkortet.

Nogen forslag?
Avatar billede asmodeus Nybegynder
01. juli 2002 - 12:44 #1
Du kan IKKE få musikken fra dit lydkort over til andre computere via netværk. Tilgengæld kan man købe et stik der splitter 1 jack-stik til 2, hvilket betyder at du kan trække endnu en kabel hen til en anden computer!?

mvh/
Asmodeus
Avatar billede imjustme Nybegynder
01. juli 2002 - 23:23 #2
Det kan da SAGTENS lade sig gøre..hva er da det for noget sludder..
Du kan via winamp, installere noget der hedder Shoutcast

www.shoutcast.com der skulle være en dejlig udførlig guide samt downloads....

det KAN lade sig gøre
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester