15. august 2000 - 17:11Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Spørgsmål til Admin.
Admin : er det muligt at få at vide hvordan man får vist ens point på eksperten? har nemlig lige fået en ide til noget jeg skal bruge på en hjemmeside. Jeg vil kun have det samlede antal point for mig selv som bruger og ikke en oversigt over hvordan jeg har fået dem. Kan det samme lade sig gøre med den person der ligger nummer 1 på den samlede Top10?, ikke personen med placeringen.
Kan det overhovedet lade sig gøre, at få oplyst en brugers point, hvis man ikke er logget ind?, hvis det ikke kan så har det ikke nogen interesse.
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
det kan godt lade sig gøre at se en hvilken som helst brugers point uden at være logget ind.
klik på brugerens navn og vælg \"bruger\'s point\".
jeg forstår ikke hvad du mener med \"Kan det samme lade sig gøre med den person der ligger nummer 1 på den samlede Top10?, ikke personen med placeringen.\"
ja, det ved jeg godt. Men kan man lave det sådan på ens hjemmeside, at der står hvor mange point man har på Eksperten.dk? der skal kun stå pointantallet, og ikke siden hvorpå pointene står.
I den forrivrende sætning mente jeg om det samme kan lade sig gøre for nummer1(meget apropos), så man ikke klikker på personen, men derimod får at vide hvor mange point personen har.
Er det helt russisk, for jeg skal så forsøge at forklare det bedre.
hvis du tænker på om man f.eks. kan have et ikon på sit site som angiver ens placering og point, er det ikke muligt nu, men en god idé. Var det det du tænkte på?
ja lige præcis. jeg linker nemlig fra www.prodic.dk til eksperten, og så kunne det vel være sjovt at vise hvor mange point man har i forhold til nummer 1 på eksperten.dk.
men du har lige sagt, at det ikke kan lade sig gøre så jeg venter bare på dagen hvor det kan lade sig gøre.
Prodic: hvad kører du på din server? PHP? Jo, jo vi kan da godt lave et hack (er liiiidt interesseret i det også.... hehe). Bare rolig, admin, et helt reglementeret hack!
Hvad med muligheden for at se hvordan man ligger \"overall\" her på eksperten. Man vil gerne vide hvordan man ligger i forhold til topti. Behøver kun at virker her på eksperten.
erik : godt jeg ikke er ret langt tid om at glemme, hvilke spørgsmål jeg igrunden har gang i. Men det korte af det lange er at jeg ikke kan bruge PHP, medmindre jeg skifter til et dyrere hotel. Og det er ikke aktuelt lige nu. Så må jeg jo bare håbe på at mit ønske er kommet med på admin\'s liste over brugerønsker.
Ok, prodic. Jeg burde demonstrere det for dig en dag - men det kræver at jeg sidder derhjemme, har tændt for maskineriet, og du får mit ip-nummer. Kan du sende mig dit ICQ-nummer kan vi jo lave en aftale. Der er ikke noget helligt i at bruge PHP, men det er nemt at hente fremmede sider, og nemt at lave gif-billeder med cifre.
tjek min info-box - der står mit ICQ nummer. Og en demo ville være lækkert.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.