Avatar billede martin_moth Mester
09. juli 2002 - 11:51 Der er 4 kommentarer og
4 løsninger

Hvilket sprog har mest fremtid

Hvis man nu er træt af VB6, og gerne vil prøve med et "rigtigt" programmeringssporg, hvilket skal man så satse på?

Hvad er og bliver der mest brug for fremover - c++, c#, java - jeg kender ingen af dem, men hvis DU kunne vælge hvilket sprog du kunne mestre, hvilket ville du så vælge, hvis du samtidigt skal tænke lidt fremover?

Fordeler lidt poient til de bedste argumenter og forklaringer :o)
Avatar billede askhoej Praktikant
09. juli 2002 - 11:57 #1
Du skal da kunne dem alle sammen - har man først lært et ordentligt Objekt Orienteret Programmeringssprog, så kan man programmere dem alle.

/Askhoej
Avatar billede Søren Bech Morsing Praktikant
09. juli 2002 - 11:58 #2
Jeg ville lære java først.
Kan du først det til fingerspidserne skal du ikke bruge en weekend på at sætte dig ind i de andre programmer (ganske overfladisk) og det vil ikke tage dig mange programmeringsdage før du kender syntaxen i de andre sprog.
Kan selv kun lidt java, men synes da tit jeg kan genneskue noget C++ kode
Avatar billede o-zone Nybegynder
09. juli 2002 - 11:59 #3
Det er selvfølgelig svært at spå (især om fremtiden) - men set fra et æstetisk synspunkt(?), så er Java det mest gennemførte objektorienterede sprog. Så hvis du tror at OOB er kommet for at blive, så er du i hvert fald skolet godt op med din programmering, hvis du lærer Java.
Det kan godt være at fremtidens sprog hedder alt muligt andet, men hvis du tilegner dig dine programmeringsvaner fra Java, så burde du være godt rustet til at sætte dig ind i andre OOB sprog :-)

Ellers så vi jo omkring 2K at der pludselig stadig var stor efterspørgsel på programmører i alle mulige og umulige gamle sprog som ARGOL og lignende den slags - så hvis det bare handler om at få jobs, så tror jeg ikke på at C++ programmører vil uddø lige med det samme. Tænk på hvor mange milliarder C++ linier der er skrevet rundt om i verden, og hvor mange af dem der stadig er i brug og skal udbygges/vedligeholdes!! :-)
Avatar billede martin_moth Mester
09. juli 2002 - 12:06 #4
Jeg har allerede snuset til OOP i VB6 - selvom I måske vil mene, at det ikke findes i VB6 (det gør det nu altså - lige pånmær ægte arv osv. ;o)

Og OOP er naturligvis kommet for at blive. Det som jeg ser som en fordel ved fx. java er, at det vistnok er ret platformsuafhængigt, hvor fx. VB6 og Windows er meget tæt knyttet til hinanden. Og Java har vist ngså let ved internet-relaterede applikationer.

Men men - det går ikke bare ud på at lære OOP, jeg kunne lige så godt tænke mig at vælge det 'rigtige' sprog fra starten. Og det ser ud til at Java er det rigtige... Eller?
Avatar billede james_t_dk Juniormester
09. juli 2002 - 12:11 #5
http://java.sun.com

Det er jo gratis og Forte Sun eget IDE til JAVA er også gratis.
Avatar billede jakoba Nybegynder
09. juli 2002 - 12:19 #6
en til stemme på java. det er et smukt og især regelmæssigt sprog.
Avatar billede martin_moth Mester
09. juli 2002 - 12:31 #7
Takker - I svarede nogenlunde det jeg havde forventet.

Sagen er, at jeg skal på et kursus i programmering - og må selv vælge. Jeg tror napper Java.

PS - I skulle vel ikke kende til noget netkursus-halløj, der underviser i Java (www.netkursus.dk gør ikke)
Avatar billede tomred Nybegynder
09. juli 2002 - 14:20 #8
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

Seneste spørgsmål Seneste aktivitet
I dag 10:21 Ny printer, men hvilken Af mort1 i Printere
I går 19:41 USB på Linux Af Uvanga i Linux
12/0818:26 Hvilken type mus Af mort1 i PC
11/0813:21 ms Forms Af leahcim i Andet software
10/0821:30 Blokeret på Snapchat? Af LineP i Chat & Messaging