Avatar billede airforce1 Nybegynder
21. juli 2002 - 00:43 Der er 7 kommentarer

Mrtg/DNS

Hey, på en RH7.3 med resolving caching only NS, ønsker jeg at køre noget MRTG stat.

Jeg har ledt på google uden held :|

Nogen der ved hvordan jeg kan måle på dette?
Avatar billede Soren L. Hansen Nybegynder
22. juli 2002 - 10:09 #1
MRTG får sine statistikker via snmp, så du skal for det første have installeret det. Derefter følger der sådan et autokonfigurationsværktøj med til mrtg, der selv henter de relevante oplysninger med snmp..

For at gøre det lidt kort: Installer snmp først.
Avatar billede airforce1 Nybegynder
22. juli 2002 - 11:16 #2
Jeg har installeret snmp, snmptrap o.s.v.. jeg har også en fuld funktionel graph for f.eks. netværkstrafik, ramforbrug og en masse andre ting.

"MRTG får sine statistikker via snmp"

Ikke altid da.. jeg har f.eks. lavet et lille script som plotter antallet af domæner registreret hos DK-host - ikke meget med SNMP at gøre :-)

nå men tilbage til snmp.. jeg har forsøgt med

cfgmaker --ifref=ip public@localhost > fil.cfg

Men det giver bare target data for netkort.. Er det noget i den retning?
Avatar billede Soren L. Hansen Nybegynder
22. juli 2002 - 12:38 #3
Nej, jeg ved sådan set godt, mrtg ikke altid får sine stats fra snmp, men umiddelbart lød det ikke som om, du vidste hulens meget om mrtg, og i dette tilfælde konkluderede jeg, at det nok var det, du var ude efter.. Beklager, jeg fejlbedømte dine kundskaber udi MRTG's spændende univers. ;-)

Kan jeg få dig til at forklare helt nøjagtgt, hvad du vil have mrtg til at lave statistik over? Det er jeg ikke helt sikker, på jeg forstår 100%..
Avatar billede airforce1 Nybegynder
22. juli 2002 - 12:58 #4
Tjaaee. Jeg ved dårligt selv hvad det er jeg vil :) Men sagen er den at jeg har installeret en linux box som er gateway for mine naboer på et ADSL netværk.

Jeg har samtidig installeret en såkaldt "caching only resolving nameserver" tror jeg nok det hedder. Så vidt jeg forstår så fungerer min gateway server som DNS for de andre i netværket.

Derfor må man kunne logge antallet af DNS forspørgelser til DNs/gateway boksen

noget a'la:

#-------- DNS -----------------------------
Target[dns]: `/webnew/mrtg/stat.pl dnsreqs`
Options[dns]: nopercent,growright,perhour,noinfo, nobanner, noi
Title[dns]: Requêtes DNS
MaxBytes[dns]: 1000000
YLegend[dns]: reqs/heure
ShortLegend[dns]: /heure
LegendO[dns]: Requêtes DNS
Legend2[dns]: Requêtes DNS horaires
PageTop[dns]: Requêtes DNS
WithPeak[dns]: wmy
Legend4[dns]:Max Requêtes DNS horaires
#--------End DNS---------------------------------

Som benytter dette script: http://www.linux-sottises.net/mrtg/stat.pl

Problmet er at han bruger et program kaldet "ncd" som jeg ikke har fordi det vistnok er en del af en bind 4 og ikke V8 som jeg bruger.

Jeg har søgt en del på nettet uden at kunne finde svaret på mine bønner :-) Jeg hæver gerne point til 60 eller flere hvis nødvendigt :)
Avatar billede Soren L. Hansen Nybegynder
22. juli 2002 - 14:00 #5
Ok, du vil lave stats over antal dns-forespørgsler. :-D Så langt, så godt.

Tjah, nu er der jo ingen grund til at genopfinde hjulet.. Nu har han allerede lavet scriptet, skal vi så ikke gå ud fra det..

Problemet er jo ikke så meget, at du gerne vil have lavet et script, der kan lure, hvor mange forespørgsler, din nameserver har modtaget, for det har du jo allerede. Dit problem er, at du måske ikke har ndc (ikke ncd), som skal bruges til dette.

Den burde følge med til bind8 også.. Prøv at se efter en ekstra gang i /usr/sbin og den ikke ligger der, når nu jeg fortælle dig, at den skal hedde ndc og ikke ncd.. Hvis den ikke er der, så må den være der i en anden pakke.
Avatar billede airforce1 Nybegynder
22. juli 2002 - 15:13 #6
hmmm.. jeg fandt ud af følgende:

1: Det var bind 9.2 jeg havde installeret og ikke 8.0 som jeg troede - sorry :)

2: Filen jeg ledte efter hedder på bind 9.x åbenbart /usr/sbin/rndc

Ovenstående script (stat.pl) virker aligevel ikke når jeg har rettet det til rndc. det kan skyldes at output fra rndc er anderledes end den "gamle" ndc. hvis jeg kører rndc stats får jeg følgende output i /var/named/named.stats:

+++ Statistics Dump +++ (1027343400)
success 560
referral 0
nxrrset 0
nxdomain 5
recursion 564
failure 1
--- Statistics Dump --- (1027343400)

scriptet stat.pl benytter følgende for at finde de rigtige tal:

} elsif ($s eq "dnsreqs") {
    $l = `/usr/sbin/ndc stats`;
    $l = `tail -3 /var/named/named.stats | head -1 | sed 's/  / /g' | cut -f 16 -d " "`;
    $l =~ /(\d+)/;
    $data = $l;


Jeg kan ikke umiddelbart se om de 2 ting passer sammen..

Nogen der kan hjælpe?

p.s. LK dit svar er for så vidt accepteret, idet du har hjuplet så lang, men jeg lader ? stå lidt åbent og håber der er nogen der kan hjælpe lidt videre herfra.. så hæver jeg point (hvis jeg kan finde ud af hvordan)
Avatar billede airforce1 Nybegynder
22. juli 2002 - 15:14 #7
Eller jeg kan heller ikke lige helt genneskue hvad alle felterne i:

+++ Statistics Dump +++ (1027343400)
success 560
referral 0
nxrrset 0
nxdomain 5
recursion 564
failure 1
--- Statistics Dump --- (1027343400)

er for nogle fisk :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester