Avatar billede kepsus Praktikant
22. juli 2002 - 12:37 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

dekryptering

jeg har lavet et lille program der krypter tekst beskeder,
„‡;>/8;K9U|I4-C1B2%@C?4!/‹›‘‡§˜f’¢¨õxñ•ïq:¿€’½àó‡¤
\¼"Šæ”´èßàU¼ôEŸ>uìR<¤ø ‚Pâ%0õßxÃÍ7YLͶ\¨²›Ï‘ö›¦Dœ?““OA±7Õ


er der nogen der kan dekrypte det ??
kan man få nogen programmer der kan så man kan se om ens key er stærke nok, eller er det sådan noget man skal finde i det "skjulte"
Avatar billede bufferzone Praktikant
22. juli 2002 - 14:20 #1
"Dekrypterings software" er ikke sådan tilgængeligt, især ikke software til "tilfældigt" krypteret tekst forstået på den måde at det ikke ummidlbart er så let at dekryptere en tekst når man ikke kender algoritmen på forhånd. Dit tekst eksemper er også for lidt tekst at arbejde med til at kunne gøre det med nogen sikkerhed.

Du kan få dekrypterings software til kendte "algoritmer" f.eks. passwords crackere til NT, linux, office passwords m.m.

Med den rigtige mængde tekst og arbejde kan det meste dekrypteres og hvis du kort beskriver din algoritme kan jeg sikkert også sige noget om hvor sikker den er.
Avatar billede kepsus Praktikant
22. juli 2002 - 14:26 #2
ok, det vil jeg lige finde frem, men jeg tænkte om der var et brute-force, der sammeligner med en wordlist eller sådan noget, hvis nu man ´ved at teksten er på dansk, (evt en længere tekst)
Avatar billede bufferzone Praktikant
22. juli 2002 - 14:40 #3
Der findes en del brute force software, men det meste er tunet til passwords af forskellig type. Der er tale om velkendte algoritmer og velkendt længter af krypteringsnøgler. Denne opgave er mange gange lettere end brute force dekryptering af en krypteret tekst med ukendt algoritme og ukendt krypterings nøgle længde.

Ovenstående er grunden til at der så er behov for meget krypteret materiale, så man først kan gennemføre forskellige analyser, før man begynder på brute force
Avatar billede kepsus Praktikant
22. juli 2002 - 15:33 #4
nu er jeg langt fra ekspert på det område, vil det sige at hvis du ikke kender algoritmen, så er den meget svært at knække, nu er det jo ikke fordi jeg har  tophemelige dokumenter, men nogen ting er ret, at ikke alle kan se dem.
Avatar billede bufferzone Praktikant
22. juli 2002 - 18:23 #5
Til dels. For de bedste algoritmer, Trippel Des, og RSA gælder at de ikke kan knækkes selvom man kender algoritmen. Dårlige algoritmer kan knækkes når man kender algoritmen.
En viden om hvordan algoritmen er lavet kan tune et brute force angreb så udkodninger går hurtigere, simpelt hen fordi det er muligt at illiminere et (måske stort) antal muligheder.
Der findes krypterings software på nettet som du kan bruge og som giver ret god sikkerhed, se www.pgpi.org og win 2000 kan også kryptere filsystemet.
Avatar billede dr.truti Nybegynder
08. august 2002 - 00:45 #6
kepsus: Hvis du har lysk kan vil jeg gerne prøve at analysere sin algoritme.... Hvad vi bare skal begynde at regne på den lillestump cipher du har givet os vil det tage meget meget langtid.....

Hvis du ikke vil give din source så bare en kompaleret version af programmet....
(Er det Windows eller Linux?)

Truti
Avatar billede the_magician Nybegynder
11. august 2002 - 21:53 #7
Hvad så når jeg har noget tekst der er krypteret med MD4... Ville det være svært at "dekryptere", evt. via et brute-force angreb...
Avatar billede bufferzone Praktikant
11. august 2002 - 23:40 #8
Det er relativt, det kommer an på flere ting. Tekstens længde, mængden af inteilgens der kan placeres i opgaver før der brute forces, kendskab til forfatteren og emnet inden der startes.

Der er de færreste professionelle der anvender udelukkende ren brute force, det tager for lang tid og kræver for mange ressourcer. Normalt anvendes intilligente brute force.

For en privat bruger er MD4 eller en MD5 alt rigeligt.

Hvis man virkelig ønsker at skjule sine informationer, anvender man andet end kryptering, f.eks. stigonografi. Kryterede filer tiltrækker sig opmærksomhed, ved at skjule denne trafik er man nået et stykke videre
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester