25. august 2000 - 20:52Der er
29 kommentarer og 1 løsning
Fælles netdrev i Win98
Hej!
Jeg har et lille netværk mellem 2 computere og vil gerne have oprettet et netdrev, som er fælles for begge computere. Jeg kan nemt vælge \"Tilslut netværksdrev\" i \"Denne computer\" og så vælge en eller anden mappe, men kun på den anden computer.
Mit netdrev skal være fælles, dvs. at der på begge computere skal være et Netdrev i \"Denne Computer\".
Du kan evt. lave en perminent subst kommando (dog kan jeg ikke se fordelen ved det), som automatisk laver et virtuelt drev på din maskine, der hedder T:
Laves ved at lave et dir, på din normale harddisk (lad os kalde det for SharedDrive) og lægge denne kommando ind i autoexec.bat
SUBST T: C:\\SHAREDDRIVE
Det vil så sige, at det drev vil hedde T: på din maskine.
På den anden/de andre maskiner tilslutter du bare normalt til T: på DIN maskine og kalder det for T: på de andre maskiner og wolla! Så kender alle maskinerne et drev, der hedder T: og som er et fællesdrev for dem alle!
En helt anden løsning er, hvis du køber en harddisk med et NIC-interface (indbygget netkort) men den er lidt pebret! jf. edbpriser.dk
Network Drive 20GB ND520 Harddisk with NIC 6.100 kr. 31/7
Men, jeg regner ikke med, at det er det du vil gøre :)
God fornøjelse!
Synes godt om
Slettet bruger
25. august 2000 - 22:10#2
Det er da en ganske almindelig deling af drev som der skal foretages på det aktuelle drev. Herefter oprettes drevet på beggge maskiner under denne computer. SUBST T: C:\\SHAREDDRIVE er ustabil. DVS at både dit c drev t kommer til at hedde Shareddrive eller bliver automatisk tilbagedøbt til hvad C hed. Endvider har du ikke via T styr på hvor meget plads du har på drevet.
Helt som kharder siger det ... Du deler mappen ud på maskinen og tilslutter netværksdrevet. Om du tilslutter et drev som du har på din egen maskine eller om det er en anden maskine er helt lige meget!
Det er da bare at dele mappen/drevet. Gå ind i andre computere, på den anden computer. Højre clock på drevet, og vælg tilslut netværks drev. Så sæt flugeben i Tilslut igen ved logon!!
Du får så bare en fejlmeddelse hvis den anden computer er sluttet. eller ikke har nået at starte netværket op. man så siger du bare tilslut igen ved neste logon!!
Det er da bare at dele mappen/drevet. Gå ind i andre computere, på den anden computer. Højre clock på drevet, og vælg tilslut netværks drev. Så sæt flugeben i Tilslut igen ved logon!!
Du får så bare en fejlmeddelse hvis den anden computer er sluttet. eller ikke har nået at starte netværket op. man så siger du bare tilslut igen ved neste logon!!
Det er da bare at dele mappen/drevet. Gå ind i andre computere, på den anden computer. Højre clock på drevet, og vælg tilslut netværks drev. Så sæt flugeben i Tilslut igen ved logon!!
Du får så bare en fejlmeddelse hvis den anden computer er sluttet. eller ikke har nået at starte netværket op. man så siger du bare tilslut igen ved neste logon!!
Send kom så send kom så for h..... send en lille bug på eksperten, som ikke er fanget af Admin endnu, da den ikke optræder hver gang, man sendeer samme side flere gange.
kharder >> Som du siger, så ja, der er nogle ting, som han ikke helt har styr på, MEN - hvis alle maskinerne skal have en T: (samt serveren) så skal det enden subst\'es ELLER man skal oprette en ekstra partition (et ekstra drev) på den eksisterende harddisk, og bruge det, som det fælles drev ...
Det er jeg dog ikke klar over, om aasuper har mulighed for? Kunne man få noget tilbagemelding :)
Hvis I mener, at jeg på begge computere skal gå højreklikke på
\"Denne Computer\" og vælge \"Tilslut Netværksdrev\",
så kan det ikke lade sig gøre på begge computere.
Når jeg gør det på den computer, som har mappen liggende som c:\\MINMAPPE, og skriver tilslut som Drev M via \"\\\\Computer1\\Minmappe\" siger den: \"Computer- eller sharenavn blev ikke fundet.\"
Med andre ord: Computer1 kan ikke oprette et drev med den mappe, der ligger på den selv.
Har du prøvet at dobbelt klikke på andre computere, trykke dig ind på din egen computer, se den delte mappe, højre klik på den og vælg Tilslut netværksdrev?
Så er du i hvert falde sikker på at du ikke har lavet nogen fejl selv!
Ja, jeg har også prøvet at højreklikke på den delte mappe i \"Andre Computere\" og vælge Tilslut, men den kommer med samme meddelelse, når jeg klikker ok.
Synes godt om
Slettet bruger
27. august 2000 - 16:09#17
Hvad med at prøve egenskaber først, så du får specificeret hvilket drevbogstav mappen skal have.
aasuper> Efter at have installeret mit netværk færdigt på min computer, kan jeg godt se hvad du mener med at den ikke vil tilslutte sine egne mapper som netdrev .. æv.
Så er \"subst\" vejen nok den man skal vælge ..
Synes godt om
Slettet bruger
27. august 2000 - 23:44#20
Gå ind i andre computere finde det den mappe det drejer sig om og højreklikke på den. Tilkoble den netværket med et drevbogstav, og den rigtige sti, så skulle det da være fjong.
Synes godt om
Slettet bruger
27. august 2000 - 23:45#21
Hvis det ikke virker, så er der GEd et eller andet sted. Har man husket at dele mappen
Win98 kan ikke tilslutte sit eget share til et netværksdrev... sådan er det bare, øv... end of story. Tilgendgæld kan Win2000 godt. Så hvis du ikke vil bruge subst commandoen (som nok er den eneste udvej) så kunne det være en idé at skifte til Win2k.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.