Avatar billede oleskrogh Nybegynder
28. juli 2002 - 21:46 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

webudgivelse via frontpage

Når jeg udgiver websted direkte gennem frontpage 2002 havner filerne - godt nok på webstedet - men ikke i den rigtige mappe.
I frontpage skriver jeg "ftp://minudbyder..." og det er vist meningen at filerne skal havne i en mappe der hedder www - det gør de imidlertid ikke. Hvad gør jeg forkert?
Avatar billede superanden Nybegynder
28. juli 2002 - 21:52 #1
brug et ftp program til at lægge det ud på siden med...det er meget nemmere
Avatar billede neteffect Nybegynder
28. juli 2002 - 21:53 #2
Hvis din udbyder har Frontpage server extensions installeret, lyder det forkert i mine ører at du skriver ftp://osv. Prøv med http://www.osv
Avatar billede neteffect Nybegynder
28. juli 2002 - 21:54 #3
superanden<-- når man bruger FrontPage er der da ingen grund til at flytte sider frem og tilbage.
Avatar billede kirsten_sol Nybegynder
29. juli 2002 - 02:43 #4
Husk kun at skrive ftp://minudbyder.dk. Selve kontoen defineres med navn og kodeord. Se også lige efter, at der står ftp://minudbyder.dk:21 (porten) når du uploader. Dette gælder kun, når FP server extensions IKKE er aktiveret/installeret.

Hvis alt dette er i orden, og du stadig ikke får dit site frem, check så, hvad startfilen skal hedde: index.htm, home.htm eller default.htm eller noget helt fjerde?
Avatar billede tobler Nybegynder
30. juli 2002 - 11:57 #5
Jeg har lige haft et lignende problem med Frontpage 2002. Min udbyder var nødt til cleare min side og derefter lægge Frontpage server extensions på igen. Vær lige opmærksom på at der er forskel på extensions til FP2000 og FP2002.
PS: Benyt: http://www.osv som neteffect beskriver det, da ikke alle elementer lander rigtig med ftp://osv.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester