02. august 2002 - 16:30Der er
23 kommentarer og 1 løsning
CDRom problem
Er nybegynder og har lige installeret rh72 fra cd'er og det fungerer fint, på nær cdrom drevet. Når jeg forsøger at åbne drevet med install-cd isat, får jeg meddelelsen:
mount: /dev/cdrom er ikke gyldig blokenhed.
I kontrolcenter/Enheder er der flg.: 1 ramdisk, 2fd, 3ide0, 9md.
Jeg roder lige med kablerne så jeg kan ikke komme ind. Men jo - jeg mener der ligger en /mnt/cdrom Jeg undrer mig bare over, at i fstab lægges automatisk /dev/cdrom men der er er ingen henvisning i mtab overhovedet. Iøvrigt ser det ud til, at min cd også har navnet hdc som heller ikke ses i mtab. Det skal de måske heller ikke? Så som nybeg. og dosser så er jeg lidt forvirret over hvad der egentlig skal gøres! Jeg vil prøve dine råd, så snart jeg får den #$!& compaq bios til at æde mine kabelændringer.
Der vil ikke stå nogen henvisning i din mtab før at du har mountet dit cdrom, og det gør du således " mount /mnt/cdrom " Hvis du så åbner din mtab så vil du kunne se at linien er tilføjet.
Når du så har gjort dette, gør du følgende
1 cd /mnt/cdrom 2 dir
så skulle du gerne kunne se dine filer, og kataloger fra cden
Min fstab ser således ud: /dev/cdrom /mnt/cdrom iso9600 noauto,owner,kudzu,ro 0 0 Siger det dig noget? Kan det være driverproblem? Jeg forhøjer til 150 pts hvis du kan hjælpe videre!
I sslug fandt jeg et notat der skriver 'tilføj hdc=noprobe hdc=cdrom' i ens liloconf. Jeg bruger grub, så er det af nogen værdi for mig? I givet fald, hvor skal jeg så lægge det? har prøvet direkte fra root uden virkning! Det omtalte beskæftigede sig med et pioneer drev nogenlunde som mit.
Jeg sidder og tænker på, at måske er det Compaq-bios'en som driller. Jeg kan ikke få læst bios-data ned på den nye hd. så det er måske den vej jeg skal løse problemet. Jeg vil prøve med den gamle originale hd engang imorgen og se om det ændrer noget. Vil du ikke smide et svar, så du kan få points for din ulejlighed!
Jeg er sikker på at du også har aktiveret den sekundære master i bios'n som Cd-rom. Så nu har jeg desværre ikke flere ider forløbig. Men jeg er sikker på at du snart får løst dit problem. Jeg kunne nu godt tænke mig at vide hvad der kunne havde været galt. Tak
Nu har jeg installeret rh igen, bios finder alt, rh ser cdrom, men samme problem. Ligegyldigt hvad jeg gør for at mounte drevet får jeg beskeden ikke gyldig blokenhed. Trist. Gider ikke spilde mere tid på linux foreløbig. Men tak fordi du forsøgte at hjælpe lpol.
Rigtigt godt. God fornøjelse med linux, du vil nok opdage at du vil blive mere og mere glad for dette system. Det er jeg blevet. Hej.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.