Avatar billede Claus Mester
08. august 2002 - 09:53 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

VBA word: Opret label runtime

Hej.

Efter flere forsøg med at oprette en label på en form runtime, må jeg ty til jer eksperter.

Kan nogen hjælpe mig med ovenstående?

nicolaus
Avatar billede martin_moth Mester
13. august 2002 - 17:27 #1
Du kan - efter min bedste overbevisning - umuligt oprette en ny label i Runtime.

Det du kan gøre er, at f.eks. skjule en label, og så sætte .Visible = True når du har lyst i RunTime.
Avatar billede martin_moth Mester
29. august 2002 - 09:06 #2
Hmm - hvorfor kan du ikke bruge ovenstående - skjule labels, og sætte dem visible når du har brug for det?
Avatar billede Claus Mester
29. august 2002 - 09:23 #3
For det første fordi programmet helst skal fylde så lidt som muligt. Flere objekter fylder trods alt mere end kode.

For det andet fordi bruger på denne måde ikke kan oprette et ukendt/uendeligt antal labels, hvilket er en forudsætning for at mit program fungerer som jeg ønsker det.

Jeg syntes det bliver for uoverskueligt og ufleksibelt, at oprette et antal labels (20 f.eks.) og sætte dem til visible når bruger ønsker det.

nicolaus
Avatar billede martin_moth Mester
29. august 2002 - 09:44 #4
Enig - det ER en klodset løsning jeg foreslår. Grunden til at jeg foreslår den har jeg skrevet i mit første svar - man måske KAN man godt oprette i runtime (jeg tror det nu ikke)? Men jeg er med på en lytter... /Martin
Avatar billede Claus Mester
30. august 2002 - 08:33 #5
Jeg har fundet løsningen til at oprette en label runtime:

Private Sub CommandButton1_Click()
Dim Label1 As Label
Set Label1 = Controls.Add 
("Forms.Label.1", "Label1", True)
Label1.Caption = "Hello World"
End Sub

nicolaus
Avatar billede Claus Mester
01. januar 2003 - 12:03 #6
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester