Avatar billede acidduck Nybegynder
16. august 2002 - 08:35 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Nyt netkort optager 10% ressourcer!

Jeg har netop installeret nyt netkort i min winXP maskine. Ingen problemer under installationen og netkortet virker tilsyneladende fint nok. MEN - jeg begyndte at undre mig over at min mus hakkede mere end før - og jeg ser nu at der konstant optages 10% system ressourcer. Hvis jeg disabler min netværksforbindelse ryger CPU usage ned på 0-1%. Hjælp søges til at løse dette problem, for det kan vel ikke være meningen!
Avatar billede NanoQ Nybegynder
16. august 2002 - 09:13 #1
Hvilken process tager de 10%?
Avatar billede acidduck Nybegynder
16. august 2002 - 10:07 #2
Det kunne jeg ikke se. Men jeg har løst problemet nu - jeg tror det skyldes at to netværksforbindelser konfliktede med den samme IP.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester