03. september 2000 - 18:49Der er
12 kommentarer og 3 løsninger
Find postnummer automatisk
Hej med jer alle sammen
Jeg er nu ud i access formularer og al hvad der dertil hører. Jeg laver en formular hvor man bla. kan indtaste sin adresse. Her skal man så indtaste postnummer, og så er det jo jeg vil være smart... Jeg har en tabel med primærnøgle postnummer og et felt med bynavnet, det jeg gerne vil lave er så noget automatik, således at man kan nøjes med at skrive postnummeret i min formular også vupti kommer bynavnet..... F.eks. sådan at når fokus sættes til noget andet end postnummerfeltet, eller en knap der hedder find bynavn. MEN hvordan er det lige man laver det, jeg har ledt mange steder men kan ikke lige finde noget om det, men jeg kan NÆPPE være den første der vil lave sådan automatik....?
150 point til den der i forståelige vendninger kan forklare en nybegynder hvordan....
Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.
Du skal lave et DLOOPUP (tror jeg det hedder) hvor den giver dit byfelt den værdi, der står i en anden tabel (den med postnumre), hvor postnummeret er det, som står i dit nuværende postnummer felt .... :)
Hvis du har en Relation mellem din postnr tabel og din adresse tabel og du har check i feltet \"gennemtving referentiel integritet\" i relationen Så skal du bare anvende postnr feltet fra adresse tabelen så kommer by navnet MVH Poul
Det er jo et ganske simpelt problem, der bliver løst i de fleste \"Lær access på \'n\' dage\" Jeg har en tabel med to kolonner. Tabellen hedder Postnumre, og kolonnerne hedder Postnummer og Bynavn. I min formular har jeg så to felter postnr og bynavn, og en makro der starter når jeg forlader postnr. Det vil sige du højre klikker feltet postnr, og vælger egenskaber. I \'hændelser\' fanebladet, under \'ved udgang\' skriver du en makro. Det gør du at klikke på \'...\' ude i højre side, og vælge makrogenerator. Hvad du kalder din makro er ligegyldigt. Du vælger så angivværdi i kolonnen \'handling\', og du får to felter der skal fyldes ud. Det første er det felt der skal have informationen, dvs [bynavn]. Det andet felt er den information der skal skrives i det. Klip/klister det her ind, så skulle det virke. DLookUp(\"[Bynavn]\";\"Postnumre\";\"[Postnr]=[Postnumre]![Postnummer]\") IsNull([By]) Oversat står der, find i kolonnen bynavn, i tabellen postnumre, den værdi hvor det gælder at det der står i feltet postnr, skal være lig med det der står i kolonnen postnumre i tabellen postnummer. Jaja, det er jo computere vi har med at gøre.
Ups, der var lige kommet lidt for meget med. Der skulle ikke have stået isnull([by]), det var en smutter. Det kan du bruge som en betingelse, men jeg vil anbefale at du stryger den. Det vil sige din makro har en handling, med det her i det andet felt: DLookUp(\"[Bynavn]\";\"Postnumre\";\"[Postnr]=[Postnumre]![Postnummer]\") Held og lykke! ras
Jeg ville mene at det er lidt \"dumt\", at basere sin loesning paa makroer. Det gode ved at lave det med kode, er at man kan skujule det for en evt. bruger af systemet. Men ellers tak for pointene.
Tja, man skal jo kunne kravle før man kan gå, men ellers kan jeg da ikke være mere enig med Kedde. Og tak for points!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.