Avatar billede maf01 Nybegynder
19. august 2002 - 21:43 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

hvad er der galt i kodningen ??

Jeg har lavet en  input box til automatisk afsendelse af mail. Jeg kan få den til at sende som den er her. Men det bliver i *.att format

eks. som sender i *.att format.:
<form onSubmit="handleSubmit();" name="Formularforslag" method=post action='mailto:mail@minmail.dk?subject=Formular&body=Sendt via formular....'><table width='100%' cellspacing=6 cellpadding=0 bordercolor=''> <tr><td colspan=1 rowspan=1 align=left valign=top width='20%'><span class=section>Overskrift:</span></td><td colspan=1 rowspan=1 align=left valign=top width='80%'><span class=section><INPUT  TYPE=TEXT NAME="overskrift" size="50" rows="1" maxlength="999" VALUE="" TITLE="" STYLE="  "></INPUT><script>

Hvordan skal jeg kode det for at få det i ren test eller html??

Har prøvet med ENCTYPE="text/plain"  men det vil den ikke æde.
Avatar billede jakoba Nybegynder
20. august 2002 - 01:01 #1
prøv at lave orden i dine html kommandoer:
<span mangler >
  <span class=section>Overskrift:</span>
</input> ?
  <INPUT  TYPE=TEXT NAME="overskrift" size="50" rows="1" maxlength="999" VALUE="" TITLE="" STYLE="  "></INPUT>

mvh JakobA
Avatar billede jakoba Nybegynder
20. august 2002 - 01:20 #2
Næe, sorry. dit span er ok.
Avatar billede maf01 Nybegynder
28. september 2002 - 14:14 #3
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester