09. september 2002 - 19:38Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Fra MS SQL til MySQL
Hejsa. Her kommer så en af de svære, så lydt godt efter :)
Jeg har en Microsoft SQL 2000 database, der har en frygteligt masse tabeller i. Databasen er en produktionsdatabase, og bliver brugt af et program som jeg ikke kan ændre noget i på nogen måde, og databasen ligeså.
Nu skal en del af den statistik der bliver lagret i DB'en så bruges på nettet, men produktionsdatabasen må ikke blive belastet for meget, og er gennerelt for rodet opbygget, så derfor skal dataen flyttes.
Jeg skal lave en MySQL DB der er opbygget på en anden måde rent tabel-mæssigt end MS'en, og have MS'en til at sende opdateret data til MySQL løbende automatisk. Mine spørgsmål er nu.
Hvordan får jeg nemmest "transporteret" dataen fra MS'en til MySQL DB'en? Jeg går ud fra at man på en eller anden måde kunne få MySQL DB'en til at sende nogle SQL kald til MS'en, men hvordan gør jeg helt præcist?
Hvordan får man den til at stå og opdatere sig selv, så dataen i MySQL'en altid er up-to-date. Kan man evt. lave en trigger-funktion i MS'en, så den laver et sql query på sig selv, og sender udtrækket til MySQL'en?
Mvh Pierre
Ps. jeg synes den er dobbeltsvær, så den giver 120 point. Men så er det altså ikke nok bare at skrive ja eller nej :)
Oki - du har et par calgmuligheder! Du kan opsætte et cron-job på sun serveren der selv med et givent interval puller de aktuelle data far sun serveren, det er nemt at lave, men du er ikke garanteret at alle data altid er 100% up to date. Den korrekte og flotte løsning er nok at anvende MSSQLs replication services, men hvordan dette gøres nemt til en sun server har jeg ikke noget bud på. Den nemmeste løsning er i mine øjne at lave et script, enten på windows maskinen i VBScript eller JScript eller på sun serveren i Perl, Python eller hvad der er til rådighed, som læser dataene fra SQL serveren og indsætter dem i din MySQL. Du skal naturligvis ikke lave en fuld replikering hver gang, men som du selv er inde på, så lav en ON UPDATE trigger og en ON DELETE trigger der kalder hver deres script med et id på den række der blev slettet/oprettet.
Det lykkedes aldrig, så det blev droppet. Desværre.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.