Avatar billede monstermand Nybegynder
03. oktober 2002 - 16:50 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

HOST-fil

Hej,

jeg vil håbe i kan hjælpe mig med følgende:

Jeg har i min host-fil i Windows2000 en række IP-henvisninger eller hvad man nu kalder dem, som fx:

127.0.0.1      localhost

Det jeg nu ønsker er en tilsvarende, dog med den undtagelse af, at når man skriver localhost i browseren, så skal man komme hen på en adresse svarende til 127.0.0.1/cgi-bin/hmk.test.exe/minportal.msc .

Dvs den i teori'en skal se ud som følgende:

127.0.0.1/cgi-bin/hmk.test.exe/minportal.msc      localhost

Dette kan jeg dog ikke få til at virke - er der nogen der kan komme med en løsning?
Avatar billede mulan Nybegynder
03. oktober 2002 - 17:36 #1
I host filen kan du udelukkende angive ipadresser og det computernavn ipadressen kan oversættes til. Så efter min viden, kan det du forsøger ikke lade sig gøre.
Avatar billede monstermand Nybegynder
03. oktober 2002 - 17:55 #2
ok - har du ingen løsning til hvordan man ellers kan få det til at virke?
Avatar billede goulduck Nybegynder
04. oktober 2002 - 06:38 #3
Lav en "index.html" (eller hvad dit hoved dokument nu hedder), som automatisk smider dig videre til den ønsked adresse.
Avatar billede monstermand Nybegynder
05. oktober 2002 - 19:09 #4
det har jeg haft prøvet - men løsningen holder ikke i længden. Det er en lidt længere historie - men siden skal også kunne tilgås udefra og der må derfor ikke være en sådan index-fil..

er der ikke andre muligheder der tilsvarer den med host-filen? Jeg skal bruge det på intranettet - og siden er bygget op på sådan en måde at den ikke kan eksekveres på andre måder end at køre det JAVA-plugin der bliver refereret til dirkete - dvs. der et eller andet sted i koden står at man ikke kan køre filer der ligger andre steder i wwwroot(!)

..er der andre forslag??
Avatar billede goulduck Nybegynder
05. oktober 2002 - 20:27 #5
Så skal du rette din webserver til, således at dig cgi-bin ligger i roden. Det er ikke (mig bekendt) muligt at du fra klientens side af kan lave en så præsis henvisning, så du bare kan skrive et ord.
Avatar billede monstermand Nybegynder
07. november 2002 - 17:20 #6
jeg har fået det ordnet - men tak for hjælpen alligevel :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester