04. oktober 2002 - 22:20Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Replace dele af streng
Hejsa..
Jeg har en streng som ser f.eks sådan ud :
114-1, 116-2, 122-2, 108-3, 33-4, 334-5
Jeg har så det problem, at jeg i en variable f.eks har værdien 116. Dette betyder den skal fjerne 116-2. Problemet er, at jeg aldrig ved hvad der står efter "-". Hvis jeg vidste dette, så ville det ikke være noget problem.
Men hvordan får jeg den til at fjerne 116-?
Er dette forståligt, eller skal jeg give en bedre forklaring ?
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
er det ikke kun 1 cifrede tal så har den en længde som er lig med et derfor: strLetter = Right(strWord,1) hvis tal er 136987-9 med dette funktion bliver svaret: 9
og du skrev : Nej.. Det er kun et 1 cifrede tal der står bagved..
Der var ikke meget hjælp at hente her... Har opgivet det.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.